WĘDRÓWKI SZAMAŃSKIE

Wędrówki szamańskie to podróże w świecie duchowym, w których sięgamy w głąb siebie, aby znaleźć wewnętrzne źródła zdrowia, czy też mocy. Podczas podróży nasze naturalne mechanizmy samouzdrawiania są włączone. Mamy wtedy dostęp do centrum siebie, do naszej wewnętrznej dzikiej natury, naszej jaźni. Możemy tutaj poznać swoich przewodników, nauczycieli czy też prastare sekrety, na odkrycie których jesteśmy w danej chwili gotowe.

Brzmi to niezwykle tajemniczo 🙂 , choć tak naprawdę opisuje stan, który jest stosunkowo łatwo dostępny dla każdego człowieka.

“Nie przyszedłeś na ten świat, ty narodziłeś się z tego świata. Jak fala na Oceanie, nie jesteś tu obcy.”

– Alan W. Watts –

Wędrówki szamańskie są wielozmysłowymi podróżami przez swoje wewnętrzne światy, przez krajobraz swojej duszy, czy też duszy wszechświata, lub przez nieświadomość zbiorową. Podróże te wymagają od nas stanu głębokiej relaksacji i głębokiego skupienia, w którym wszystkie zmysły są nakierowane do wewnątrz, na doświadczanie światów wewnętrznych.

W swojej najprostszej formie, dostępnej w zasadzie dla każdego człowieka, są to podróże, w których podróżnik ma pełną świadomość ciała (taką formę wykorzystuję na warsztatach, czy podczas sesji indywidualnych). W zaawansowanych formach mogą przejawiać się jako tzw. doświadczenia poza ciałem, czy wręcz doświadczenia astralne, w których świadomość kontaktu z ciałem jest zupełnie utracona. Być może doświadczyłaś tego stanu np. podczas porodu?

W wielu kulturach śnienie, jest postrzegane jako podróże przez światy wewnętrzne i są to podróże astralne, bo zupełnie tracimy kontakt z ciałem. Sądzę, że możemy spokojnie przyjąć, że podróże szamańskie są naturalnym stanem naszego umysłu, stanem stworzonym przez naturę/ewolucję, po to aby udostępnić nam wszelkie możliwe drogi samouzdrawiania i zdobywania wiedzy.

Świat przez, który podróżujemy jest przepełniony symbolami i zawiera liczne elementy z naszej codziennej rzeczywistości, ale zupełnie pomieszane i połączone w nieoczekiwany sposób. W światach tych wszystko jest możliwe. Każdy może latać, można spotkać smoka, jednorożca, księżniczkę z bajek Disneya czy ulubioną bohaterkę z filmów. Każda postać, którą spotkamy ma charakter symboliczny i w swojej symbolice niesie dla nas jakąś wiadomość.

Każdy z nas ma swój własny sposób na przeżywanie podróży szamańskich, w zależności od tego które z naszych zmysłów są szczególnie wyostrzone. Moje podróże są przepełnione niezwykle ostrymi obrazami, kolorami, zapachami i w ostatnim czasie rytmem. Wszystkie te elementy niosą ze sobą bardzo głębokie znaczenia. Dla każdej z Was podróże szamańskie mogą wyglądać zupełnie inaczej – mogą być przepełnione dźwiękami, muzyką, pieśniami, symbolami z jakiejś konkretnej kultury, zapachami, obrazami, roślinami, aniołami, zwierzętami, wróżkami, mitycznymi stworami, czymkolwiek co do Was przemawia na głębokim poziomie. Tutaj nic nie jest zaskakujące 🙂 i wszystko jest normalne 🙂

“Otacza Cię miłość wszechświata i pomocnych duchów. Otwórz serce na miłość, mądrość i uzdrowienie, którymi chcą się podzielić. W ten sposób możesz zmieniać nie tylko własne życie, ale dzięki transformacji świadomości osiągniętej poprzez szamańskie podróże, możesz zmieniać również świat.”

– Sandra Ingerman –

W trakcie podróży szamańskich fale mózgowe wchodzą w fazę theta – towarzyszą nam wtedy często nieoczekiwane – zupełnie jak we śnie – i nieprzewidywalne, ale wyraźne obrazy w naszych myślach (zwane też obrazami hipnotyzującymi). Tym realistycznym wizjom towarzyszą silne wspomnienia, luźne skojarzenia, chwilowe marzenia oraz cenne dla artystów natchnienie. Często po podróży odczuwam swego rodzaju żal, że nie jestem malarką, bo obrazy, których doświadczam są tak przepełnione pięknem, że chciałabym mieć jakiś sposób aby się nimi dzielić 🙂 Podróże szamańskie to tajemniczy, ulotny stan, niosący nieskończony potencjał uzdrawiania, rozwoju i poznania.

“Każda myśl jest punktem wyjścia, wszystko jest połączone.”

– Śpiący Niedźwiedź –

W jakim celu podróżujemy przez światy wewnętrzne?

1. Aby się uczyć, zdobywać wiedzę

Zwykle w światach odmiennych towarzyszy nam nauczyciel, przewodnik czy Zwierzę Mocy. Możemy zadawać im pytania, lub prosić aby zaprowadzili nas do tajemnych drzwi. Tajemne drzwi, na których zawsze znajduje się specjalny symbol, prowadzą do danego aspektu wiedzy (symbol na drzwiach odpowiada danemu aspektowi wiedzy), np. drzwi prowadzące do poznania czym jest jedność, miłość, pieniądze, kobiecość, twórczość itp.

Możemy przywołać pewien aspekt świata wewnętrznego i zbadać nasze głębokie przekonania na ten temat, np. zgłębić czym jest dla mnie bycie matką, żoną, czy też szefową. Możemy przyjrzeć się im pod kątem spójności i harmonii z naszymi potrzebami i celami, np. zgłębiając relację z matką czy partnerem odkryjemy, czy ta relacja jest relacją wspierającą czy wręcz przeciwnie – wysysającą i tłamszącą. Z kolei być może zgłębiając temat pracy zawodowej, także tej płynącej z serca, może się okazać, że pewne jej aspekty nie są zgodne z naszymi głębokimi potrzebami.

Możemy też zdobyć wiedzę bardziej ogólną, np. zagłębiać się w tajniki pracy z żywiołami (ziemia, woda, ogień, powietrze), magii, druidyzmu itd., itp.
W podróżach możemy wyjść od dowolnego słowa, emocji, symbolu. Samo skierowanie uwagi na dany aspekt sprawi, że zacznie się on przed nami otwierać, rozwijać, często ukazując zaskakujące połączenia, symbole czy aspekty wymagające naprawy.
Możemy podróżować przez nasze ciało fizyczne, nieznane miejsca, Ziemię, Wnętrze Ziemi, Oceany, przez Wszechświat – jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia.

2. Aby zmieniać rzeczywistość…

… a więc uzdrawiać i zwiększać harmonię i celowość naszego życia. Możemy udać się do światów wewnętrznych, aby naprawiać w sposób symboliczny, a wiec na poziomie energetycznym, pewne aspekty naszego życia, np. chcąc wzmocnić obfitość finansową, możemy odnaleźć symbol przepływu finansów w naszym życiu. Gdy już odnajdziemy ten symbol, np. zakręcony kurek, możemy go naprawić, odnowić, odświeżyć i np. odkręcić przepływ energii przez ten kurek – przecież pieniądze są formą energii 🙂

Możemy spotkać Uzdrowicielkę, która przeprowadzi nas przez ceremonię uzdrawiania, czy Zwierzę Mocy lub inny archetyp, który wskaże nam którą drogą podążać. Możemy odnaleźć zagubione fragmenty swojej duszy i na powrót się z nimi połączyć. Dzięki temu będziemy powracać do zdrowia, harmonii i poczucia, że jestem całością.
Wiedząc, że pewne wydarzenie z przeszłości jest źródłem blokującego nas “kodu”, możemy przekodować dane wspomnienie, tworząc tym samym przestrzeń do uzdrawiania.

Możliwości są tutaj nieskończone i tak różnorodne jak różnorodne są potrzeby ludzi. W podróż szamańską można udać się w pojedynkę, ale można też podróżować pod okiem doświadczonej przewodniczki, czy też piastunki. Zadaniem takiej osoby jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo, wskazywanie drogi do miejsca uzdrawiania i z powrotem, pomoc w interpretacji symbolicznego języka podróży, pomoc w integracji doznań ze światów wewnętrznych w świecie rzeczywistym.

Jeżeli czujesz potrzebę bycia wspartą przez doświadczoną przewodniczkę, zapraszam Cię na warsztaty lub sesje indywidualne.

“Wszechświat jest pełen magii, cierpliwie czekającej aby nasze zmysły się wyostrzyły i w końcu ją zauważyły.”

– Eden Phillpotts

Leave a Reply