Legenda o Matce Pajęczycy

Shaman Spider Woman art. Susan Seddon Boulet

Wersja Indian Nawaho

Pierwszy świat był czernią. Istniał tam jedynie ląd, powietrze, woda i język. Na początku powstały Święte Duchy, a z czasem wyewoluował Drugi Świat. Ten świat był niebieskim światem wody i tutaj Święte Duchy stworzyły Matkę Pajęczycę (Spider Woman) i jej towarzysza Pająka (Spider Man). Pczątkowo powstali jedynie w formie duchowej, ale w miarę jak ewoluował świat, otrzymali również ciała fizyczne, aby mogły pomieścić ducha.

W trzecim świecie Święte Duchy przekazały Matce Pajęczycy, że posiada ona zdolności tkania mapy wszechświata. Początkowo Matka Pajęczyca nie wiedziała, co Święte Duchy miały na myśli i nie miała pojęcia co robić, jednak była z natury bardzo ciekawa i pełna entuzjazmu i to właśnie te cechy pomogły jej wytrwać w poszukiwaniach własnej drogi.

Pewnego pięknego dnia, gdy Matka Pajęczyca zbierała pokarm, natrafiła na krzak jałowca. Dotknęła go swoją dłonią i zauważyła, że jej dłoń połączyła się z krzakiem jakąś mocną nicią. Przestraszona, próbowała zerwać nić zaplatając ją i zaplatając wokół gałązki jałowca, w nadziei, że odklei się ona od jej dłoni. W pewnym momencie nici było tak dużo, że Pajęczyca przestraszyła się, że gałązka się złamie, więc zaplotła nić o inną gałązkę, potem o kolejną i kolejną, aż w końcu, zauważyła, że tworzy nicią wzory i że nić jest produkowana we wnętrzu jej dłoni… Przypomniały jej się słowa Świętych Duchów i stała się światłość, Pajęczyca pojęła, że umiejętność tkania tej nici jest jej darem.

Przez resztę dnia, przepełniona entuzjazmem i dziecięcą ciekawością, Matka Pajęczyca, bawiła się nicią, zaplatając przeróżne wzory. Gdy poczuła się komfortowo ze swoim darem wróciła do domu i opowiedziała swojemu towarzyszowi Pająkowi o swoim odkryciu. Po pewnym czasie, pod kierunkiem Świętych Duchów, Pająk zbudował dla Pajęczycy pierwsze krosna i Pajęczyca zaczęła tkać w swoim domu.

W tym czasie Święte Duchy nauczyły Pajęczycę śpiewać świętą pieśń, a śpiewając podczas tkania działa się magia, bo wszystko co Pajęczyca tkała stawało się rzeczywistością. I tak powstał czwarty świat i w nim ludzie.

Jamie Sams w swojej książce „Medicine Cards” rozszerza tą legendę o powstanie pierwszego alfabetu – posłuchajcie:
„Jeleń zapytał Pajęczycę co takiego tka i dlaczego wszystkie nitki wyglądają jak symbole. Pajęczyca odpowiedziała: „Drogi Jeleniu, nadszedł czas, aby Dzieci Ziemi zaczęły dokumentować swój rozwój na tej ziemskiej ścieżce.” Jeleń odpowiedział: „Ależ Pajęczyco, przecież oni już tworzą rysunki , które symbolicznie ilustrują ich doświadczenia.” „Oczywiście”- zgodziła się Pajęczyca i dodała: „Dzieci Ziemi rozwijają się. Przyszłe pokolenia będą odczuwały potrzebę aby zrozumieć jak najwięcej, a uwierz mi, Jeleniu, nadejdą czasy, gdy Dzieci Ziemi, nie będą już potrafiły odczytać znaczenia petroglifów.” I tak Pajęczyca stworzyła pierwszy alfabet.

Wersja Indian Hopi

Na początku istnieli tylko dwoje: Tawa – bóg słońca i Matka Pajęczyca. Wszelkie moce ducha i światłości należały do Tawy, natomiast Pajęczyca posiadała dostęp do magii ciemności i wszystkiego co „poniżej”. Gdy zapragnęli towarzystwa, podzielili się i tak powstali inni bogowie.

Wtedy Tawa i matka Pajęczyca postanowili stworzyć Ziemię, tak aby była pomiędzy tym ca na niebie, a tym co poniżej. Tawa wymyślił Ziemię, stworzył jej koncept, a Matka Pajęczyca władając magią ciemności i przez nią mając dostęp do pierwotnej siły kreacji, ulepiła Ziemię z gliny według planu Tawy. Następnie Tawa wymyślił zwierzęta i rośliny, a Pajęczyca sięgając do magii kreacji ulepiła je z gliny. Po czym oboje wdmuchnęli życie w całe stworzenie. I wtedy Tawa zdecydował się stworzyć istoty podobne do siebie i Pajęczycy, aby opiekowały się resztą stworzenia. I tak z gliny, w delikatnych dłoniach Pajęczycy powstał człowiek.

Najbliższa okazja, aby doświadczyć energii Matki Pajęczycy i innych Zwierząt Mocy to Warsztaty w Wieliczce, organizowane w dniach 25-26. marca, oraz Warsztaty w Łodzi, w dniach 22-23. kwietnia.

Leave a Reply