KTO DECYDUJE KIM JESTEŚ?

Słuchaj własnego głosu, szeptu własnej duszy….

Dziś jest to trudniejsze niż kiedykolwiek, bo te subtelne dźwięki są stale zagłuszane przez wszechobecny natłok bodźców, hałas medialny, hałas społeczeństwa.

A jak jest z Tobą? Kto decyduje kim jesteś? Ty? Twoja dusza czy może normy społeczne? Od małego jesteśmy bombardowane przekazami, mówiącymi nam co jest właściwe, co wypada, co powinnyśmy.

Bajki jakie opowiadał nam dziadek, mama, książki oraz telewizja, wmawiały nam, że kobieta nie może być Wiedźmą! Przecież Wiedźma jest brzydka, zła i zjada małe dzieci… 🙁 Amazonka – kobieta wojowniczka ma obciętą jedną pierś 🙁 , księżniczka jest zawsze w opałach i książę musi ją ratować 🙁 , królowa z kolei jest po to, żeby pięknie wyglądać a od podejmowania decyzji jest król 🙁 . Afrodyta, ach, o Afrodycie lepiej nie wspominać, toż to rozpustna grzesznica 🙁 . Karmione takimi opowieściami dorastałyśmy pozbawione dostępu do bram Kobiecej Mocy.

Zderzone z rzeczywistością codziennego życia, z mrocznymi aspektami bycia matką, kochanką, żoną, kobietą dojrzałą, orientujemy się, że czegoś nam brakuje, często odczuwamy wtedy smutek i melancholię. Zwykle nie umiemy nazwać tego stanu, który jest odcięciem od naszej wewnętrznej mocy, tak bardzo potrzebnej aby z łatwością płynąć przez ocean kobiecego życia i kobiecych obowiązków.

“Przestań postępować tak małostkowo. Jesteś Kosmosem poruszającym się w ekstazie.”

– Rumi

Wszystkie opowieści z dzieciństwa o tym jak powinna zachowywać się kobieta czysta i dobra, co powinna robić a czego nie, sprawiły, że odcięłyśmy się od głosu duszy, który poprowadziłby nas ku naszej Mocy. To właśnie ten szept z głębin naszej duszy przyzywa nas do wolności, do uwolnienia wewnętrznej Wiedźmy, Amazonki, Kapłanki, Afrodyty, Matrony, Księżniczki czy Królowej z blokujących je ram kulturowych. Każdy z powyższych archetypów jest przejawem Kobiecej Mocy. Przecież Wiedźma to kobieta Wiedząca, samowystarczalna, żyjąca na zewnątrz społeczeństwa bo, to daje jej wolność i pozwala rozkwitać w pełnię siebie i swojej mocy.

Matrona to z kolei przewodniczka klanu, rodziny, zarządzająca wszystkim z poziomu połączenia z sercem i rytmem Ziemi.

Królowa w społeczeństwach matriarchalnych sprawowała rządy, króla miała u boku po to, aby dowodził wojskiem.

Księżniczka jest młoda, piękna i niewinna i w tych atrybutach jest jej moc. Księżniczka nie jest słaba i czekająca w wieży na księcia na białym rumaku 😉 , ona jest ciekawa życia, ma wokół siebie „siostry”, z którymi dzieli bardzo silną więź i od których otrzymuje wsparcie na drodze odkrywania miłości i zmysłowości.

“Podążaj za swoimi pasjami, podążaj za swoim sercem, a to czego pragniesz nadejdzie.”

– Elizabeth Taylor

Przykłady blokujących nas norm, zwyczajów można mnożyć w nieskończoność w każdej dziedzinie życia, szczególnie ich dużo wokół miłości, seksualności, piękna, samowystarczalności i kobiecej mocy. Każda z nas nosi w sobie pewne określone normy, którym się poddaje. Część z tych norm jest klatką dla duszy i supłem na jej ustach. A co blokuje Ciebie?

Jesień to czas, w którym to co zbędne, to co już nam nie służy usuwa się w cień. Spełniło swoją rolę, a teraz odchodzi, ustępując miejsca nowemu. Które elementy Twojego światopoglądu rozpłyną się tej jesieni i zostaną zastąpione przez nowe, takie które uwolnią duszę i jej głos?

Kobiety, które przez całe swoje życie ignorowały swoje pasje i potrzeby, które ignorowały wołanie duszy, pewnego dnia po prostu przestają je słyszeć. W ich miejsce pojawia się natomiast morze smutku i bliżej nie określonej melancholii. Ponieważ dusza jest ciasno zamknięta, często nawet zamurowana – jak to opisują kobiety, z którymi pracuję, nie są już w stanie usłyszeć jej głosu, stąd ten smutek jest taki nieokreślony i dlatego tak trudno jest nam znaleźć swoje miejsce na świecie. Pewnego dnia budzimy się i okazuje się, że nawet ten smutek zniknął, pozostała tylko wielka pustka.

Część kobiet żyje dalej w przeświadczeniu, że ta pustka jest częścią życia i czymś zupełnie normalnym. Część kobiet próbuje walczyć o siebie i udaje się do lekarza, gdzie otrzymuje leki przeciwdepresyjne lub słyszy, że wszystko jest z nią w porządku. Czasem trwa to całymi latami i nie przynosi żadnych rezultatów, a to dlatego, że bardzo niewielu lekarzy jest w stanie pomóc nam otworzyć klatkę, w której zamknęłyśmy duszę, lub poświęcić nam dość czasu potrzebnego do usłyszenia jej głosu i dotarcia do bram naszej mocy.

A więc, kto dokonuje wyboru kim jesteś?

Budząc się każdego ranka, to TY decydujesz czy podążasz za wpojonymi normami, bo „co powiedzą sąsiedzi, co powie rodzina?”, czy może za głosem duszy. Początkowo ten głos może być słabiutki i ledwie słyszalny, jednak będzie się wzmacniał, obiecuję Ci. Za każdym razem gdy go posłuchasz, za każdym razem gdy wybierzesz prawdziwą siebie ponad wszelkimi, często pozornymi ograniczeniami, ten głos będzie się stawał coraz głośniejszy i wyraźniejszy.

Tak więc każdego dnia, gdy budzisz się o poranku, pozostań przez chwilę w łóżku i w ciszy wsłuchaj się w siebie. Pozwól sobie najpierw na małe zmiany. Posłuchaj czego Twoja dusza pragnie. Poczuj do czego Cię ciągnie. Poczuj co jest dla Ciebie atrakcyjne, przyjazne, co Cię woła. Twoja dusza komunikuje się najczęściej poprzez uczucia, które wywołują na twej twarzy uśmiech, lub wzbudzają niechęć.

“Cokolwiek zaspokaja duszę, jest prawdą.”

– Walt Whitman

Być może obudzisz się jutro i poczujesz, że chcesz założyć ogród – podążaj za tym (Wiesz, ogród możesz założyć nawet na balkonie czy parapecie ;)). Nie słuchaj wymówek, one są po to, abyś nic w życiu nie zmieniała. Może poczujesz, że chcesz przeczytać tą konkretną książkę, a może chcesz malować, pisać, gotować wspierać inne kobiety – podążaj za tym pragnieniem. To pragnienie jest dla Ciebie bramą – bramą, którą Twoja dusza postawiła przed Tobą, na drodze do bycia sobą, do bycia Kobietą Mocy, jakkolwiek ta moc by się nie wyrażała.

“Kiedy to, co robisz pochodzi z duszy, czujesz przepływającą przez siebie rzekę, radość.”

– Rumi

Kto decyduje kim jesteś? Jak żyjesz? Jakie ubrania nosisz? Jakie masz włosy? Co robisz ze swoim wolnym czasem? Kto – Twoja Mama? Mąż? Partia obecnie rządząca? Sąsiedzi? Koleżanki? Moda aktualnie panująca? A może Ty? Może Ty sama potrafisz wziąć swoje życie we własne ręce? Może Ty sama wiesz co jest dla Ciebie najlepsze?

Prawdopodobnie wiele Twoich wyborów na drodze do siebie samej, do swojej mocy będzie niekonwencjonalnych, być może nawet zadziwiających… I cóż z tego, skoro Twoja dusza zaczyna się rozbudzać i śpiewać radosną pieśń spełnienia i bycia sobą.

Pamiętaj, droga do pełni siebie może być delikatna. Nie musisz dzisiaj robić wielkiej rewolucji w swoim życiu? Nie rzucaj pracy, jeżeli nie masz pomysłu na nowe źródło dochodów lub zaplecza finansowego. Podążaj krok za krokiem za cichym głosem swojej duszy a ona zaprowadzi Cię powoli, delikatnie, owiniętą w miłość i wsparcie do celu. Każdego dnia dokonuj wyborów zgodnie z tym wewnętrznym pragnieniem, a dojdziesz tam gdzie jest szczęście, spełnienie, witalność i rozkwit.

Dzisiaj wybierz siebie! Po co imitować innych?! Ich życie jest inne, mają inne cele. Bądź sobą!

Gdy jesteś w pełni sobą, energia życiowa i witalność mogą przez Ciebie w pełni przepływać. Stajesz się wtedy ekspresją piękna i wolności. Pamiętaj, w bezmiarze czasu istnieje tylko jedna Ty, jedna jedyna, unikalna Ty. Jeżeli zblokujesz tę ekspresję będzie ona na zawsze dla ludzkości zagubiona i Ci, których dusze miały zostać wsparte, ukochane, uskrzydlone poprzez kontakt z Twoją pełną ekspresją siebie, pozostaną na zawsze niespełnione.

Jakiego więc wyboru dokonasz dzisiaj? W którą stronę pójdziesz dzisiaj aby rozkwitać i uskrzydlać się? Co sprawi, ze energia życiowa będzie miała do Ciebie nieograniczony dostęp?

Ty też możesz tańczyć ze swoją duszą!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *