RYTUAŁ PRZEJŚCIA….

…czyli Drzwi wokół i wewnątrz Nas

portal

“Nie przyszedłeś na ten świat, ty narodziłeś się z tego świata. Jak fala na oceanie, nie jesteś tu obcy.”

– Alan W. Watts

Nieokreślona tęsknota, poczucie pustki, niepokój, czy niezadowolenie… Większość z nas doświadczyła tych uczuć na pewnym etapie swojego życia. Z zewnątrz wydaje się, że wszystko jest OK, powinnyśmy być szczęśliwe, a jednak coś nie gra, czegoś brakuje. Czasem, namawiane przez reklamy w telewizji, czy kolorowych magazynach, próbujemy tą tęsknotę zagłuszyć zakupami, karierą, filmami, książkami, kochankami, podróżami. Jednak żadna z tych rzeczy nie jest w stanie zagłuszyć tęsknoty, nie jest w stanie wypełnić pustki. Łakniemy zmiany, Nowego, powiewu świeżości, który pozwoli nam pokonać trudności i odkryć nasze dojrzalsze, mądrzejsze JA.

Zmiana i ewolucja Wszechświata są integralną częścią natury rzeczy. Rozgrywają się na naszych oczach. Nic nie stoi w miejscu – Stare odchodzi i robi miejsce dla Nowego. My także się zmieniamy, czasem subtelnie, ledwo zauważalnie… czasem jest to wielki skok – przejście przez portal prowadzący na nowe wyżyny rozumienia, pozwalający spojrzeć na życie z nowej perspektywy. Te portale, drzwi istnieją wewnątrz każdego z nas… niestety, ze względów społecznych lub kulturowych pozostają one dla większości osób niewidoczne. Uświadomienie sobie ich istnienia, oraz faktu, że posiadamy do nich komplet kluczy wymaga wielkiej pracy, zaangażowania i otwartości umysłu.

Jak często łapiemy się na popełnianiu tych samych błędów, postępowaniu według starych, niekoniecznie idealnych schematów? Jak często brakuje nam możliwości spojrzenia na problem z dystansu i znalezienia niekonwencjonalnego rozwiązania. Zbyt często podążamy starymi, wielokrotnie wypróbowanymi drogami, które prowadzą nas dokładnie w to samo miejsce. Tu z pomocą przychodzi ten ewolucyjny skok, symbolizowany przez portal lub drzwi. To moment, w którym zrzucamy starą skórę i się rozrastamy. Wszystko staje się jasne i klarowne, a my patrzymy na „starych” siebie i nasze stare problemy tak jak rodzice patrzą na dzieci – ze zrozumieniem i miłością, poprzez pryzmat doświadczenia i szerszego pojmowania rzeczywistości.

ruined_doorway

Aby odnaleźć te drzwi zatrzymaj się, wsłuchaj się w ciszę, zajrzyj w głąb siebie i utul te części duszy, które były zapomniane i odrzucone. Im częściej będziesz to praktykować, tym wyraźniejszy będzie się stawał klucz. Na początku przeznaczenie tego klucza może nie być jasne, aż pewnego dnia, spacerując wśród drzew i wsłuchując się w dźwięki natury, zobaczysz drzwi. Z czasem zrozumiesz, że możesz te drzwi otworzyć kluczem, który w sobie nosisz…

Oczywiście otwarcie tych magicznych drzwi wewnątrz nas jest początkowo przerażające, bo intuicyjnie rozumiemy, że kiedy to zrobimh wszystko się zmieni. A nowe często wydaje się przerażające. Warto w takiej chwili zastanowić się, czy chcemy zostać tu gdzie jesteśmy, czy może jednak pójść o krok dalej. W moim przypadku odpowiedź jest zawsze taka sama – Chcę pójść dalej! 🙂 Chcę zrzucać kolejne warstwy siebie, które mi nie służą. Chcę otwierać kolejne drzwi.

Za drzwiami może kryć się wiele wspaniałych rzeczy 🙂 Dzisiaj chciałabym się z Tobą podzielić jednym z doświadczeń, które stało się moim udziałem. Na mojej ścieżce napotkałam drzwi, po przekroczeniu których zrozumiałam, że wszystko wokół mnie jest jednością. Przekraczając próg zobaczyłam pomarańczowo-złote linie energii, łączące mnie z każdą istotą na świecie i wszystkie istoty ze sobą nawzajem. W szamanizmie sieć ta jest często opisywana, jako Sieć Życia.

Water on spider web.

“Wszystko jest ze sobą połączone. To nie człowiek stworzył Sieć Życia. Człowiek jest jedynie jednym z jej włókien. Wszystkie działania człowieka mają wpływ na wszystkie włókna w obrębie sieci życia”

– Chief Seattle

Każdy forma życia na tej planecie i poza nią jest częścią tej sieci. W jej obrębie wszystkie połączenie są idealnie zbalansowane i każdy jej węzeł jest niezbędny. To właśnie poprzez tą sieć łączymy się z naszą esencją, z duszą i jej pragnieniem. Gdy jesteśmy świadomie połączone z całością życia i esencją naszej duszy, doświadczamy miłości, poczucia spełnienia i lekkości. Odkrywamy, że cały świat, całe życie jest miłością i świętością, a my jesteśmy tego naturalna ekspresją.

“Gdy odkrywamy świętość życia dzieje się coś niezwykle ważnego. Uświęcony pierwiastek w nas samych rozpoczyna konwersację, z innym uświęconym pierwiastkiem życia. Może to być roślina, kamień, ptak czy inny człowiek – gdy rozpoznajemy świętość w innej istocie, nasze wewnętrzne światła łączą się ze sobą i nawzajem rozpalają.”

– Hillary Hart

Piękno i poczucie świętości są ze sobą nierozerwalnie połączone. Doświadczając zapierającego dech w piersiach piękna naszego nowo narodzonego dziecka rozumiemy intuicyjnie, że jest ono świętością. Podobne odczucia może w nas wzbudzić piękny krajobraz, zachód słońca czy rozgwieżdżone niebo. W takich chwilach rozumiemy uświęcona naturę rzeczy.

piękno

“Wszechświat jest pełen magii, cierpliwie czekającej, aby nasze zmysły się wyostrzyły I w końcu ją zauważyły.”

– Eden Phillpotts

Doświadczanie świętości życia odbywa się poprzez serce. To właśnie poprzez serce potrafimy zobaczyć rzeczy takimi, jakimi są naprawdę. Poprzez nie potrafimy dostrzec związki pomiędzy różnymi elementami i zrozumieć ich znaczenie. Gdy czujemy się częścią całości, gdy rozumiemy znaczenie zdarzeń w naszym życiu, łatwiej jest zaakceptować i poddać się nawet trudnym doświadczeniom. Gdy rozbudzimy w sobie moc dostrzegania świętości życia i moc poczucia jedności potrafimy zaakceptować rzeczy takimi, jakie są jednocześnie widząc potencjał do zmiany i ewolucji.

FemiJoga-Iza Bielnicka

Doświadczając świętości życia wokół nas zmieniamy się całkowicie. Inaczej traktujemy innych, inaczej traktujemy siebie i całą planetę. Zaczynamy patrzeć na życie z innej perspektywy, inne rzeczy stają się dla nas ważne. Proste rzeczy, proste doświadczenia dają nam poczucie piękna i spełnienia. Znamy swoje miejsce w Sieci Życia i wiemy, w jakim kierunku podążamy. Nie ma już pustki, jest piękno, miłość, poczucie przynależności i odpowiedzialności – w końcu każde nasze działanie jest ważne i ma wpływ na inne istoty w obrębie sieci.

Jakie drzwi stoją teraz na Twojej drodze? Otworzysz je? Doświadczyłaś kiedyś jedności i świętości życia? Podziel się z nami swoimi przeżyciami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *