BOSKOŚĆ WE MNIE I NA ZEWNĄTRZ MNIE

CZAKRA KORONY – SAHASRARA

FemiJoga - Czakra korony autor Spalenka

Człowiek współczesny widzi boskość raczej na zewnątrz siebie, coś, co jest poza nami, coś nieosiągalnego przez zwykłego śmiertelnika. Otóż zagłębienie się w czakrę siódmą, czakrę korony pozwala nam głębiej zrozumieć boskość, a to, dlatego, że poprzez czakrę siódmą otwieramy się na boskość, na źródło wszelkiego zrozumienia oraz inne wymiary rzeczywistości.

Czakra korony w Sanskrycie nazywana jest Sahasrarą, co oznacza tysiąckrotna, nieskończona. Umiejscowiona jest na szczycie głowy, a jej żywiołem jest myśl. Przedstawiana jest, jako rozkwitający kwiat lotosu o tysiącu płatków.

FemiJoga-czakra korony

Pamiętaj, aby Twój kwiat lotosu mógł zakwitnąć jego korzenie muszą być głęboko w Ziemi, co oznacza, że pracując z czakrą korony musimy mieć zdrową i silną czakrę podstawy, która utrzyma nas w kontakcie z rzeczywistością.

czakra-7
[separator type=”space”]

TRANSCENDENCJA – poznanie boga na zewnątrz

Studiując tłumaczenia tradycyjnych tekstów traktujących o czakrze siódmej, naszą uwagę zwróci transcendencja, czyli poznanie boskości na zewnątrz siebie. Gdy czakra siódma jest otwarta możemy doświadczyć boga, energii, wszechświata, bezgranicznej miłości, bogini, allaha (jest mnóstwo nazw opisujących to doznanie, każda z nich jest na swój sposób prawdziwa i adekwatna do naszych osobistych potrzeb). Większość współczesnych religii kładzie nacisk właśnie na transcendencję, uważając to zjawisko za centralne i o najwyższej wartości duchowej.

Świetną metodą osiągnięcia stanów transcendentalnych jest medytacja opierająca się na wycofaniu zmysłów i wyciszaniu umysłu. Gdy umysł jest całkowicie spokojny i wyciszony, jak niczym niezmącona tafla jeziora w bezwietrzną noc, wtedy otwieramy się na strumień boskości.

czakra-7
[separator type=”space”]

IMMANENCJA – boskość we mnie

W mojej własnej podróży poprzez rozbudzanie czakr, gdy otworzyłam się na boskość, okazało się, że strumień boskości wpływa we mnie, staje się mną, jest mną. W pierwszej chwili było to doświadczenie zaskakujące. Jednak, gdy kolejnym razem osiągnęłam stan transcendencji, pozostałam z odczuwaniem wlewającej się we mnie boskości i okazało się, że jestem jednością ze wszystkim… Absolutnie za wszystkim, z ludźmi, których znam i których nigdy nie widziałam, ze zwierzętami, z roślinami, z kamieniami, z Matką Ziemią, wreszcie z energią – esencją wszechświata.

Zobaczyłam dokładnie to, o czym mówi współczesna fizyka kwantowa, wszystko składa się z energii, ta energią jest taka sama we wszystkim i przenika wszystko nierozerwalnym strumieniem.

Doświadczenia, które tu opisuję są drugą, rzadziej w naszej kulturze dyskutowaną stroną czakry korony, są to doświadczenia tzw. immanencji, czyli świadomości boskości w nas samych, boskości w naszym ciele, boskości w otaczającym nas świecie.

Buddyzm, religia katolicka czy hatha joga skupiają swoją uwagę na transcendencji. Z kolei religie skupione wokół kultu ziemi, czy bogini, szamanizm oraz joga tantryczna skupiają się na immanencji. Dążenie do transcendencji jest bardziej typowe w systemach patriarchalnych, natomiast dążenie do immanencji spotykamy w systemach matriarchalnych. Chciałabym tu podkreślić, że zarówno transcendencja jak i immanencja są doznawaniem boskości, żadna z nich nie jest lepsza ani gorsza, są po prostu inne i obie wywodzą się z czakry korony.

Można nawet posunąć się dalej i stwierdzić, że oba te doznania nawzajem się uzupełniają i dopiero doświadczenie obu stanów prowadzi do pełnego zrozumienia natury rzeczy.

czakra-7
[separator type=”space”]

ŚWIĘTE CIAŁO

Zagłębienie się w odczuwanie i odszukiwanie boskości w swoim ciele i we wszystkich aspektach życia, daje poczucie błogości, cichej, spokojnej radości, promienności i wreszcie poczucie siły. Zaskakujące jest o ile łatwiej kroczy się przez życie postrzegając wszystko, wokół jako bezgraniczne piękno wyrażające boskość…

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś pięknem, miłością, boskością. Weź głęboki wdech i pozwól sobie zauważyć jakiś boski element w sobie, być może będzie to zdolność rodzenia dzieci, tworzenia nowego życia; być może piękno cielesne, czy piękno duszy; być może współczucie; troskliwość, zdolność do kochania, być może coś zupełnie innego…

A teraz poczuj swoje ciało, poczuj, że jest święte, że jest świątynią, że jest boskością. Oddychaj spokojnie, równomiernie i pozwól, aby poczucie świętości w ciele zakiełkowało w Tobie i rozrosło się, aż w końcu wypełni całe Twoje ciało, rozkoszuj się tym uczuciem i zastanów się jak poczucie boskości Twojego ciała wpłynie na wybory, jakich w życiu dokonujesz? Czym będziesz swoje ciało karmić? Jak będziesz o nie dbać?

czakra-7
[separator type=”space”]

JEDNOŚĆ

Oczywiście nieodłącznym elementem odczuwania boskości w sobie jest odczuwanie jedności z bogiem, wszechświatem i ze wszystkim wokół nas. Moim ulubionym sposobem na osiągnięcie stanu jedności jest po prostu przebywanie na łonie natury.

FemiJoga-jedność

PROSTE ĆWICZENIE, które pomoże Ci otworzyć się na odczuwanie jedności z otaczającym Cie światem:

CHODZENIE W RYTMIE NATURY – MEDYTACJA W RUCHU:

Udaj się na łono natury. Znajdź jakąś atrakcyjną przestrzeń i spędź tam kilka minut czując, słuchając, obserwując. Poczuj wiatr tańczący z Twoimi włosami i pieszczący Twoją skórę. Wsłuchaj się w śpiew ptaków, szum liści czy pobliskiej wody.

Po kilku minutach poszukaj w sobie poczucia, że ciągnie Cię w jakimś kierunku, poczym zacznij podążać za tym przyciąganiem. Postaraj się iść w rytmie natury, w rytmie wiatru, który tańczy w Twoich włosach; w rytmie śpiewu ptaków, czy też w rytmie pulsującej pod Twoimi stopami Ziemi.

Nie myśl, nie analizuj, po prostu bądź, czuj i podążaj za przyciąganiem.

Po 15-20 minutach takiego bycia w naturze wszystkie dźwięki nabiorą nowego charakteru, Twoje postrzeganie oczami także się zmieni. Z czasem dostrzeżesz, że wszystko wokół Ciebie jest w nieustannej komunikacji i że również Ty jesteś częścią tej komunikacji. Zauważysz, że wszystko jest ze sobą powiązane, że wszystko tworzy sieć, a centrum tej sieci jesteś właśnie Ty.

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

Medytacja – niezawodna droga do odzyskania wewnętrznej harmonii 🙂

Razem z Jak Zdrowo Żyć stworzyliśmy dla Ciebie cykl medytacji: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Medytacje są dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij poniżej!

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

3 Comments

Leave a Reply