ROZBUDŹ SWOJĄ INTUICJĘ!

CZYLI OPOWIEŚĆ O CZAKRZE TRZECIEGO OKA – ADŻNA

kobieta trzecie oko czakra femijoga

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza.”

– Albert Einstein

Czakra szósta, zwana też czakrą trzeciego oka ma dwoistą naturę, z jednej strony pozwala nam postrzegać świat a z drugiej pozwala tworzyć wewnętrzne obrazy. Znajduje się ona mniej więcej pomiędzy brwiami, często postrzegana jest w kolorze indygo i jest związana z żywiołem światła.

czakra-6

SYMBOLE – JĘZYK CZAKRY TRZECIEGO OKA

Czakra szósta jest mistrzynią bezpośredniej komunikacji z duszą. Tak jak serce posługuje się językiem uczuć, tak czakra trzeciego oka, posługuje się językiem symboli. U mnie wyglądało to tak:

Kilka miesięcy po urodzeniu mojego syna, zaczęłam odczuwać silną potrzebę rysowania. Za każdym razem, gdy siadałam z ołówkiem w ręku powstawał ten sam obraz, wtedy jeszcze nie wiedziałam, co ten obraz przedstawia. Teraz już wiem, zaczęłam wtedy rysować tzw. potrójną spiralę – prastary symbol, wzywający mnie na ścieżkę wiedźmy 🙂 Zdarzyło Ci się kiedyś coś podobnego? Obrazy, sny, kolory, z pozoru niemające żadnego znaczenia mazgrołki, które powracają do Ciebie wciąż na nowo?

Potrójna Spirala Symbolika femijoga
[separator type=”space”]

Pamiętaj, że symbole te przychodzą z głębi duszy i są drogowskazem dla Ciebie.

czakra-6

INTUICJA, JASNOWIDZENIE

Czakra trzeciego oka widzi zjawiska spoza fizycznego świata. Znajduje się w głowie, a wiec funkcjonuje na poziomie mentalnym, tak, więc nie jest ograniczona poprzez ciało czy czasoprzestrzeń i może spokojnie łączyć się zarówno z przeszłością jak i przyszłością oraz odległymi od nas miejscami. Prawdopodobnie zdarzyło Ci się mieć przeczucie, że coś się wkrótce wydarzy i potem ze zdziwieniem obserwowałaś jak te zdarzenia rzeczywiście się przed Tobą odgrywają? Informacja ta przyszła do Ciebie właśnie z szóstej czakry 🙂 Osoby, które mają szczególnie dobrze rozwinięta czakrę trzeciego oka, mają tzw. zdolność jasnowidzenia, która pozwala postrzegać osoby, zjawiska, miejsca (zarówno w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości) bez udziału oczu, czy percepcji zmysłowej.

Ważne jest, aby sobie uzmysłowić, że wszelkie informacje, jakie dochodzą do czakry trzeciego oka są filtrowane poprzez nasz umysł, a tym samym nasz światopogląd. Dlatego tak ważne jest, aby znać każdy zakamarek swojego umysłu, swojego światopoglądu, tak, aby zdawać sobie sprawę ze swoich tzw. ciemnych plam. Aby pomóc Ci dokładniej zrozumieć jak ten proces zachodzi, wyjaśnię na typowym przykładzie z naszej kultury. Wyobraź sobie osobę, która ma zapisane w obrębie swojego światopoglądu, swojego systemu wierzeń, że cielesność jest czymś nieczystym, lub bardziej neutralnie, że cielesność jest niska i należy ją poskromić, aby móc osiągnąć oświecenie. Taka osoba, nawet, jeżeli jej czakra trzeciego oka jest otwarta, zawsze, wszelkie przekazy z czakry 6-tej, dotyczące cielesności, będzie interpretowała zgodnie ze swoim światopoglądem. Tak, więc światopogląd jest czynnikiem ograniczającym naszą percepcję. Każdy człowiek posiada ciemne plamy, obszary, których nie widzi jasno, ze względu na swoje doświadczenia i wierzenia, jest to proces jak najbardziej normalny. Ważne jest, aby mieć jego pełną świadomość.

czakra-6

WIZUALIZACJA

Czakra trzeciego oka specjalizuje się także w tworzeniu wewnętrznych obrazów, czyli tzw. wizualizacji czy marzeń na jawie, które pozwalają wpływać na rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Przechowując obrazy w naszym umyśle przybliżamy się do ich manifestacji w świecie rzeczywistym. Im dokładniejszy obraz stworzymy w swoim trzecim oku, czy też ekranie wyobraźni, tym dokładniejsza będzie jego replika, gdy już się zamanifestuje 🙂

czakra-6

SNY

Źródłem snów na poziomie energetycznym jest właśnie czakra trzeciego oka. Śniąc wkraczamy do świata symbolizmu archetypalnego i podróżujemy przez obrazy, z których każdy koduje jakieś symboliczne znaczenie. Pracując ze snami otwieramy i synchronizujemy czakrę trzeciego oka i otwieramy się na świat naszej własnej wewnętrznej symboliki.

Uważa się, że sny są jedynym przejawem pracy czakry szóstej, na którą nie ma wpływu nasza świadomość i światopogląd! Są one więc czystym przejawem, niczym nie zmąconej intuicji.

sny

Czy wiesz, że Albert Einstein stworzył teorie względności na podstawie snu o krowach? August Kekule zobaczył we śnie strukturę cząsteczki benzenu i potem powiedział, że na jawie nigdy nikomu nie przyszłaby tak szalona struktura do głowy :). James Watson z kolei odkrył strukturę cząsteczki DNA, po tym jak wyśnił parę wijących się wokół siebie schodów. Jak widzicie sny przekazują nam bardzo istotne informacje, chodzi o to, aby te informacje dojrzeć 😉

czakra-6

WZMACNIANIE ZDOLNOŚCI POSTRZEGANIA TRZECIM OKIEM – ĆWICZENIA

• Medytacja
Ścieżka medytacji dla czakry szóstej to tzw. yantra joga, w której wykorzystujemy mandalę, jako obiekt, na którym skupiamy uwagę. W najprostszej formie, medytacja ta sprowadza się do kolorowania. Możesz wydrukować sobie mandalę i w skupieniu pokolorować ją kolorami, które akurat przyciągają Twoją uwagę.
Darmowe mandale do kolorowania znajdziesz tutaj. Oprócz tego świetne książki do kolorowania, idealnie nadające się do medytacji znajdziesz w empiku:

• Wizualizacja
Również ona jest świetnym rodzajem medytacji, wzmacniającej postrzeganie trzecim okiem. Możesz na przykład wyobrażać sobie, że znajdujesz się w najwspanialszym na świecie miejscu, gdzie czujesz spokój i odprężenie.
Możesz sobie wyobrazić pojemnik, np. szklankę i wyobrażać sobie, że wypełniasz ją wodą.
Możesz wyobrażać sobie kolory, np. wyobrażaj sobie kolory odpowiadające czakrom w swoim ciele, np.
czerwony kolor w obrębie dna miednicy (czakra podstawy);
kolor pomarańczowy tuż poniżej pępka (czakra sakralna);
kolor żółty w obrębie splotu słonecznego (czakra splotu słonecznego);
kolor zielony w obrębie klatki piersiowej (czakra serca);
kolor jasno niebieski w obrębie gardła (czakra gardła);
kolor indygo pomiędzy brwiami (czakra trzeciego oka);
kolor fioletowy na czubku głowy (czakra korony)

czakra-6

ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE PYTANIA

Możesz wyobrazić sobie odpowiedzi na trudne pytania i sytuacje w Twoim życiu. Zacznij od wyciszenia umysłu i ekranu wyobraźni, następnie zadaj nurtujące Cie pytania i pozwól, aby obrazy do Ciebie swobodnie przychodziły. Odpowiedź będzie zakodowana w formie symbolicznej podobnie jak w snach.

Inną techniką odpowiadania na nurtujące pytania jest wyobrażenie sobie wskazówki, która porusza się od tak do nie. Następnie zadaj sobie pytanie i pozwól, aby wskazówka swobodnie opadła w stronę tak lub nie. Gdy, jako nastolatka, rozpoczęłam swoją przygodę ze wzmacnianiem intuicji, uwielbiałam to ćwiczenie;)

• Sny
Przywiązuj szczególną uwagę do snów. Zachęcam Cię do założenia Dziennika Snów. Usypiając pomyśl, że rano zapiszesz jeden sen. Gdy tylko się obudzisz, nie zmieniaj pozycji, nie ruszaj się, zamknij oczy i pozwól, aby sen do Ciebie powrócił. Gdy już sobie go przypomnisz, zapisz ze szczegółami.
Poszukuj symboli, które się wielokrotnie pojawiają w Twoich snach. Rysuj je i wyobrażaj je sobie.
Poszukuj związków pomiędzy postaciami, symbolami, zdarzeniami i zastanów się jak mogą się odnosić do Twojego życia.
• Intuicja
Zanim odbierzesz telefon daj sobie chwilkę, aby poczuć, kto dzwoni. Wyobraź sobie, jakie kolory ma na sobie przyjaciółka, którą zaraz spotkasz.
• Mapa marzeń
Z intencją stworzenia mapy marzeń naszykuj stare magazyny, arkusz papieru, nożyczki i klej. Postaraj się oczyścić umysł i przeglądając magazyny wybieraj te zdjęcia, do których Cię ciągnie, te zdjęcia, które są dla Ciebie atrakcyjne. Nie oceniaj tych zdjęć, nie zastanawiaj się co one oznaczają, pozwól żeby intuicja Tobą pokierowała. Gdy już wybierzesz i wytniesz zdjęcia, przyklej je na arkuszu papieru. Rozluźnij się całkowicie, zapomnij o swoich oczekiwaniach i pozwól aby kierowała Tobą intuicja.
Gdy zakończysz powieś gotowe dzieło w miejscu, w którym będziesz mogła je codziennie oglądać. Pozwól, aby stopniowo Twój kolaż nabrał znaczenia, aby ułożył się w historię o Tobie…
• Rysowanie intuicyjne bądź rysowanie snów
Wycisz się całkowicie, wyobraź sobie, że oddychasz przez serce, weź kredki, farby czy węgiel i narysuj to, co Ci w duszy gra. Nie kieruj procesem, pozwól, aby obraz niejako sam do Ciebie przyszedł. Poniżej dwa przykłady z mojej własnej, radosnej twórczości 🙂 Oba stworzone spontanicznie, pod wpływem potrzeby chwili.

rozbudzanie-intuicji-czakra

intuicyjne-rysowanie-femijo

• Inwencja związana z obrazem, kolorem
Użyj inwencji twórczej i ubierz się inaczej niż zwykle. Wyobraź sobie, że nosisz ubrania w innych kolorach i dodaj do swojej garderoby jakiś nowy kolor. Stwórz kolorowy bukiet kwiatów czy pięknie skomponowany kolorowy posiłek. Daj się ponieść swojej wyobraźni, kolorom i obrazom.

czakra-6

METODY HARMONIZACJI CZAKRY TRZECIEGO OKA

 • kontemplacja wieczornego, granatowego nieba;
 • kontemplacja granatowego, chłodnego morza;
 • kontemplacja spokojnie płynącej ciemnej rzeki;
 • kontemplacja ciemnoniebieskich kwiatów;
 • afirmacje:
  „Postrzegam świat jasno i klarownie”
  „Jestem otwarta na wewnętrzną mądrość”
  „Ufam mojej intuicji i mojemu rozumieniu świata”.

 • Pokarmy
  Ciemnoniebieskie owoce: jagody, jeżyny, ciemne winogrona
  Płyny:sok winogronowy
  Przyprawy: bylica pospolita, lawenda, mak

 • Słuchanie muzyki o wibracji odpowiadającej czakrze trzeciego oka, np.:

 • praca z kryształami i olejkami eterycznymi – w artykule wprowadzającym do tematyki czakr znajdziesz ilustrację przedstawiająca kryształy i olejki harmonizujące tą czakrę.

 • regularna praktyka mudry otwierającej czakrę trzeciego oka
  Mudra harmonizująca czakrą trzeciego oka by Tilly Campbell-Allen

art. Tilly Campbell-Allen

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

Medytacja – niezawodna droga do odzyskania wewnętrznej harmonii 🙂

Razem z Jak Zdrowo Żyć stworzyliśmy dla Ciebie cykl medytacji: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Medytacje są dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij poniżej!

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

1 Comment

Leave a Reply