Intuicja i komunikacja, czyli do czego naprawdę służy serce

SERCE-KOMUNIKACJA

„Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz serce ludzkie.”

– Albert Einstein

Większość współczesnych ludzi zapytana, gdzie w ich ciele znajduje się ośrodek odpowiedzialny za ich wyjątkowość, wskazałaby na mózg. Z kolei wśród kultur tubylczych wskazany zostałby inny obszar – serce! I to właśnie serce przez większą część naszej historii było postrzegane, jako ośrodek inteligencji i siedlisko duszy 🙂

Wraz z rozwojem myślenia analitycznego, liniowego, wraz z rozwojem nauk ścisłych nasza świadomość przesunęła się z serca do mózgu (Świadomość jest tworem mobilnym!). Obecnie jesteśmy kulturowo programowani do postrzegania liniowego, do postrzegania mózgiem. A przecież nie jest to jedyny dostępny dla nas sposób postrzegania. Serce jest wysoko wykwalifikowanym organem odbierania i przetwarzania informacji. Wykorzystując do odbioru otaczającej nas rzeczywistości jedynie mózg, a zapominając o sercu zachowujemy się tak, jakbyśmy świadomie rezygnowali z wykorzystywania jednego z pięciu zmysłów (np. wzroku, czy słuchu) i budowali obraz świata tylko przy pomocy pozostałych czterech… Czy jest to optymalne dla naszych wyborów i naszego spojrzenia na całokształt rzeczywistości?

[separator type=”space]

czakra-4

[separator type=”space]

Serce jest największym generatorem fal elektromagnetycznych w naszym ciele, jest gruczołem wydzielającym hormony i częścią centralnego układu nerwowego.

Jako ciekawostkę nr 1 powiem Ci, że:

SERCE TO, PODOBNIE JAK MÓZG, WYSPECJALIZOWANY OŚRODEK NERWOWY

Mniej więcej 60-65% komórek serca to komórki nerwowe. Serce jest bezpośrednio połączone z mózgiem i w sposób ciągły przekazuje do mózgu informacje odbierane zarówno ze środowiska jak i z ciała.

Serce ma również swoją pamięć, ludzie po przeszczepach serca, często nabierają nawyków dawcy serca, np. rozkoszowanie się czekoladowymi ciastkami 🙂

Jako ciekawostkę nr 2 powiem Ci, że:

SERCE NIE JEST POMPĄ!

Zapewne pamiętasz model serca, jako pompy, o którym uczyłaś się w szkole. Model ten narodził się z XIX-wiecznej fascynacji silnikiem parowym 🙂 Obecnie toczą się dyskusje czy serce w ogóle jest pompą/silnikiem napędzającym bezwładną krew.

Najnowsze badania sugerują, że serce nie jest wcale głównym organem napędzającym krew w układzie krążenia, gdyż nie ma ono wystarczająco mocy, aby krew przez cały ten układ przepchnąć. Wiem, brzmi to dziwnie, ale jak powiedział William Shakespeare: „Są rzeczy na niebie i ziemi, o których się nie śniło filozofom.”

Otóż, krew w naczyniach krwionośnych płynie, jako dwa wirujące wokół siebie strumienie. Wygląda to mniej więcej tak jak tornado z próżnią w centrum. Ruch tego tornado jest dodatkowo wspierany przez kurczące się, w rytmie bicia serca, ściany naczyń krwionośnych. Serce pełni tu rolę organu kontrolnego, stabilizującego, nadającego rytm temu wirowaniu.

Na ten temat mogłabym pisać i pisać, ale wystarczy już tych ciekawostek. Przejdźmy do meritum 🙂

[separator type=”space]

czakra-4

[separator type=”space]

SERCE – ORGANEM KOMUNIKACJI I PERCEPCJI

serce kobiety

Najnowsze badania dowodzą, że serce jest ośrodkiem wychwytującym i wysyłającym informacje. Odbywa się to za pośrednictwem fal elektromagnetycznych, których największym generatorem w naszym ciele jest właśnie serce.

Jeżeli czujesz się podekscytowana, wtedy fale elektromagnetyczne wysyłane przez Twoje serce niosą wiadomość o podekscytowaniu. Jeżeli druga osoba znajdzie się w obrębie Twojego pola elektromagnetycznego, niosącego daną emocję, wtedy pole to oddziałuje na tę osobę i odczuwa ona np. podekscytowanie. Podobnie jest z uczuciami negatywnymi.

[separator type=”space]

NASIĄKANIE UCZUCIAMI INNYCH – JAK SOBIE RADZIĆ?

Teoria ta świetnie tłumaczy zjawisko, o którym często wspominają kobiety, z którymi pracuję – nadwrażliwość na uczucia otaczających osób, niejako branie na siebie uczuć drugiego człowieka i odczuwanie ich, jak własnych. Zdarza Ci się to czasem?

W przypadku uczuć pozytywnych nie ma problemu, ale co zrobić, gdy „nasiąkamy” uczuciami negatywnymi? Jest na to bardzo prosty sposób. Wyobraź sobie, że otacza Cię bańka nieprzenikliwa dla emocji drugiego człowieka. Wyobraź sobie, że ta bańka porusza się z Tobą, jest niezwykle mocna, jednocześnie Cię chroni i wspiera. Zachęcam Cię do wypróbowania tej prostej techniki, działa cuda 🙂

[separator type=”space]

czakra-4

[separator type=”space]

SERCE OŚRODKIEM INTUICJI

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

– Antoine de Saint-Exupéry

Serce, oprócz bycia ośrodkiem komunikacji niewerbalnej, jest też ośrodkiem intuicji. Odbiera z otoczenia wszelkie informacje, przetwarza je i wysyła je do mózgu. I tutaj jak zapewne się domyślacie dochodzi do spięć. Mózg współczesnego człowieka, kulturowo nauczony do odczuwania wyższości względem serca, uważa, że wie lepiej i w większości przypadków ignoruje wiadomości wysyłane przez serce. Co w ostatecznym rozrachunku prowadzi do tego, że pewnego dnia budzimy się i okazuje się, że gdzieś po drodze rozminęłyśmy się z naszymi marzeniami, potrzebami, pragnieniami. Budzimy się zgorzkniałe i często obrażone na życie. Rodzi się wtedy pytanie:

[separator type=”space]

JAK NA NOWO NAUCZYĆ SIĘ PODĄŻAĆ ZA SERCEM?

Co zrobić, aby ponownie usłyszeć, ignorowany przez lata, głos intuicji?
Sposobów jest wiele. W pracy z kobietami, zaobserwowałam, że najlepiej działają techniki pozwalające na zsynchronizowanie serca z mózgiem, tak żeby na nowo nauczyły się ze sobą komunikować. Jedna z tych technik, stworzona przez HeartMath Institute to tzw. ODDYCHANIE PRZEZ SERCE.

adry del rocio garcia hernandez  oddech serca

Gdy oddychamy przez serce wtedy połączenie pomiędzy mózgiem a sercem synchronizuje się, dzięki czemu mózg jest bardziej podatny na usłyszenie tego, co przekazuje serce. Ponadto, gdy oddychamy przez serce cały nasz organizm wchodzi w stan koherencji w obrębie, której działamy lepiej na poziomie fizjologicznym. I dodatkowo nasze serce wysyła fale magnetyczne o wysokim stopniu koherencji. Co ważniejsze, w obrębie grupy ludzi, wszystkie jednostki dopasowują się do fal o najwyższej koherencji. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli praktykujesz „oddychanie przez serce” wtedy poziom Twojej koherencji będzie wzrastał, jednocześnie będziesz podnosić poziom koherencji ludzi wokół siebie.

[separator type=”space]

JAK ZASTOSOWAĆ ODDYCHANIE PRZEZ SERCE

Jest to bardzo prosta metoda wymagająca jednak pewnej wprawy. Możesz zacząć od położenia dłoni na sercu. Następnie wyobraź sobie, że Twoja świadomość wchodzi w głowie do windy i zjeżdża na poziom serca. Krótko mówiąc obniż świadomość do poziomu serca i wyobraź sobie, że oddychasz przez serce. Kontynuuj przez 5 minut 🙂 Efekty są natychmiastowe 🙂

Korzyści płynące z praktyki oddychania przez serce:
– wprowadza ciało w stan koherencji, synchronizacji, w której wszystkie procesy fizjologiczne działają na optymalnym poziomie i nie ma strat energii
– synchronizuje 3 „mózgi” organizmu: mózg, serce i układ trawienny i sprawia, że mogą się one między sobą wydajnie komunikować
– promuje stan, w którym zdolności organizmu do samo leczenia się aktywują
– redukuje stres
– rozjaśnia umysł
– wzmacnia poczucie własnej wartości
– rozbudza poczucie bycia kochaną i chęć dzielenia się tą miłością
– na poziomie energetycznym, otwiera i harmonizuje czakrę serca

[separator type=”space]

czakra-4

[separator type=”space]

Kolejnym elementem wzmacniania głosu intuicji jest po prostu jej słuchanie. Żeby ją usłyszeć, należy znać jej język.

INTUICJA SERCA MÓWI DO NAS JĘZYKIEM UCZUĆ

Im częściej będziesz słuchać swoich uczuć, czyli tego, co serce ma Ci do przekazania, tym częściej Twój mózg będzie akceptował i podążał za takimi informacjami. Warto, więc jest ćwiczyć podążanie za sercem, np. odwołam się tu do prozaicznej sytuacji: jadąc do pracy czujesz, ze chcesz skręcić w lewo, czujesz, że Twoje ciało się tam chce skierować, mimo iż, na co dzień skręcasz w prawo. I co zrobisz w takiej sytuacji? Podążysz za przyzwyczajeniem, czy za głosem serca?

[separator type=”space]

ŚCIEŻKA SERCA

I teraz najważniejsze, jeżeli podążamy za intuicją pochodzącą z serca, podążamy ścieżką miłości. Jeżeli czakra serca (i poniższe) działa prawidłowo, ufamy, że podążając tą ścieżką nasze życie rozkwitnie na wszystkich poziomach – zarówno emocjonalnym, jak i materialnym. Jeżeli pierwsze cztery czakry są prawidłowo zharmonizowane i działają dobrze, wtedy masz poczucie, że wszystko, co jest Ci potrzebne zawsze jest Ci dane.

[separator type=”space]

OTWIERANIE SERCA

Krótko mówiąc, wiara bierze górę nad strachem, nad przekonaniem, że musimy się bronić, że musimy walczyć i po prostu kierujemy się sercem, wierząc, że jest to droga do szczęśliwego, pełnego życia. Na ścieżce serca nie ma miejsca na takie obawy 🙂

[separator type=”space]

„Gdy serce się modli, każde jego uderzenie tworzy cuda.”

– Jogi Bhajan

[separator type=”space”] indygo-divider-800

Interesuje Cię tematyka czakr i chciałabyś rozpocząć pracę ze swoją energią?

Tworzę dla Ciebie dwa cykle medytacji. Cykl pierwszy: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Cykl drugi: “Medytacje harmonizujące czakry”. Medytacje będą dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na listę VIP!

(i odbierz swoją zniżkę i bonusy 🙂 )

Lista VIP ma charakter informacyjny i nie zobowiązuje do zakupów.

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

5 Comments

Leave a Reply