Czakra serca – Życie z poziomu serca

CZAKRA SERCA – ANAHATA

rozświetlona czakra serca femijoga uskrzydla kobiety 1

foto. Joanna Greta

Żyjąc z poziomu serca osiągamy harmonię, akceptację, miłość, spokój i zdolność samo-uzdrawiania. Wielcy przywódcy duchowi i religijni – Jezus, Budda, Rumi – nawoływali do otwarcia czakry serca, która daje nam dostęp do miłości bezwarunkowej. Jezus na wielu portretach jest przedstawiany z otwartym sercem, jako symbolem otwartej czakry serca.

„Twoje zadanie nie polega na szukaniu miłości, ale zaledwie na szukaniu i znajdowaniu wszelkich barier w sobie, które przeciwko miłości wzniosłeś.”

– Rumi

PRZYPOWIEŚĆ O ZIELONEJ TRANSFORMACJI

Awakening Heart by Flora Aube

Za górami, za lasami, całkiem niedawno, Szara kobieta obudziła się z wszechobecnym poczuciem tęsknoty za miłością i głęboką więzią. Mimo mijających dni i miesięcy tęsknota była wciąż obecna i przyćmiewała wszystkie inne elementy życia Szarej Kobiety, nawet męża powracającego z pracy czy śmiech dzieci.
Przytłoczona tęsknotą Szara Kobieta udała się w końcu do Szamanki i powiedziała:
– Pomóż mi, każdego dnia budzę się i usypiam przygnieciona ciężarem tęsknoty za miłością i głęboką więzią. Mam męża i dzieci i w gruncie rzeczy udane życie, jednak tęsknota mnie nie opuszcza. Nie wiem, co robić!
– Spójrz w lustro – powiedziała Szamanka wskazując na ogromne lustro wiszące na ścianie – Co widzisz?
– Widzę kobietę ze smutnymi oczami i zgarbionymi plecami. Kobietę noszącą w sobie ogromną pustkę – odpowiedziała Szara Kobieta przeglądając się w lustrze
Szamanka poruszyła dłonią przed oczami Szarej Kobiety zdejmując w ten sposób zasłonę iluzji z jej oczu.
– Spójrz jeszcze raz. Co widzisz?
Szara Kobieta spojrzała w lustro i z niedowierzania przetarła oczy.
– Widzę Szarą kobietę, która na sercu nosi ogromną kłódkę. Klucz do tej kłódki wyrzuciła dawno temu, gdy jej miłość i dary płynące prosto z serca zostały odrzucone. Do tej pory, pod kłódką, na sercu widać ogromną, wciąż krwawiącą ranę.
– Spójrz głębiej. Co jeszcze dostrzegasz?
– Hmm, Szara Kobieta w dłoniach trzyma ogromne, gliniane dzbany, z których wciąż nalewa swoim najbliższym, ale nigdy sobie. Na dnie dzbanów zostało już tylko kilka kropli Ambrozji, ale Kobieta na to nie zważa i wciąż z nich polewa.
Szamanka schyliła się nad ogromnym kufrem, wyjęła z niego mały słoiczek i podała go Szarej Kobiecie, mówiąc:
– Daje Ci magiczny krem z najdelikatniejszych płatków róży. Codziennie smaruj nim obszar serca i piersi. Krem ten zagoi ranę na sercu i z czasem roztopi kłódkę zamykającą serce.
Szara Kobieta podziękowała Szamance i już miała wychodzić, gdy Szamanka dodała:
– I pamiętaj, polewaj ambrozję także sobie, wtedy dzbany nigdy nie będą puste.
Kilka miesięcy później Szara Kobieta, lśniąca zielonym blaskiem, powróciła do Szamanki. Wyjęła dwie niezwykle rzadkie i delikatne filiżanki. Postawiła je na stole i nalała ambrozji do obu, mówiąc:
– Odkryłam sekret zawsze pełnych dzbanów – ja również zasługuję na ambrozję!
I tak dwie kobiety – Zielona i Szamanka spędziły popołudnie rozkoszując się uleczonym sercem i nowo odkrytym źródłem ambrozji.

A teraz do konkretów 🙂

 

czakra-4

POWIETRZE

Gdy się zakochujemy odczuwamy lekkość – zupełnie jakby stopy nagle nie musiały dotykać Ziemi 🙂 A to, dlatego, że żywiołem czakry serca jest powietrze.
Żywioł ten utożsamiany jest z wiedzą. W tym wypadku wiedzą, która dostępna jest nam tylko poprzez serce. A więc raczej intuicją niż intelektem. Ponadto powietrze kojarzy się nam z wolnością dostępną ptakom, świeżością wywietrzonego pokoju i przestrzenią, jaką dajemy sobie i innym.

4th-chakra

Powietrze kojarzy się też z oddechem. Świadoma praca z oddechem może otworzyć bramy czakry serca. Jeżeli praktykujesz jogę, pranayamę czy medytację na pewno wiesz z własnego doświadczenia, ze oddech to narzędzie przemiany fizycznej i umysłowej.

[infobox bg=”green” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy mam świadomość oddechu? Jak mogę zwiększyć świadomość oddechu? W jaki sposób mogę rozluźnić oddech i pozwolić mu swobodnie płynąć?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

 

czakra-4

MIŁOŚĆ

„Powstaliśmy z miłości. Nasz duch poczęty został na falach namiętności i zstąpiliśmy w nasze matki… w macierz… w materię. Głęboko do wnętrza Ziemi porwał nas spazm miłości, tak jak głęboko ojciec zatracił się w ciele matki. Wtuliliśmy się wtedy w zakamarki łona – ciepłego, mrocznego łona Ziemi i Wody. Łona miłości – gdzie bezpiecznie, ciemno, przytulnie i cicho. Tam rośliśmy. W mrokach łona słychać było tylko jeden dźwięk – Dźwięk życia, dźwięk miłości, dźwięk serca, które biło… biło… biło… biło…”

– Anodea Judith

O miłości napisano już chyba wszystko 🙂 Jednak wciąż tak wiele zostało nam do odkrycia… Wszyscy w życiu poszukujemy i pragniemy miłości. Zdarza się, że mylimy miłość z pieniędzmi, sukcesem, władzą, podziwem, uznaniem. Nie dają nam one jednak szczęścia, bo nie ich tak naprawdę poszukujemy…
Najczęściej szukamy miłości na zewnątrz, nie zdając sobie sprawy, że pierwszym krokiem do odkrycia miłości jest zaakceptować i pokochać siebie 🙂
Zachęcam Cię teraz do wykonania następującego ćwiczenia:

ĆWICZENIE ROZBUDZAJĄCE MIŁOŚĆ DO SIEBIE

Wyciągnij teraz ręce przed siebie, skrzyżuj je i zapleć wokół siebie, tak żeby Twoje dłonie znalazły się na łopatkach (prawa dłoń na lewej łopatce; lewa dłoń na prawej łopatce). Utul się, ukochaj się, oddychaj głęboko i po prostu bądź w uścisku ze sobą 
Jeżeli pojawiają się łzy, pozwól im płynąć. Zauważ w sobie piękno, zauważ, że zasługujesz na miłość…
Zauważ jak wygląda płomień Twojej miłości do siebie samej? Zauważ czy jest to iskierka, maleńki płomyczek a może ogromny płomień? Dołóż drewna do ognia, pozwól mu rozbłysnąć jasnością miłości.

MIŁOŚĆ RODZI SIĘ Z POCZUCIA OBFITOŚCI MIŁOŚCI. Jeżeli poszukujesz miłości, bo odczuwasz w życiu jej brak, trudno będzie Ci się na nią otworzyć. Jeżeli natomiast otwierasz swoje serce, bo czujesz obfitość miłości, którą chcesz się dzielić z innymi, wtedy odkryjesz, że miłość jest samo-podtrzymujacym się zjawiskiem. Im więcej dajesz, tym więcej jej w sobie masz .
Jeżeli chciałabyś odkryć w sobie bezkresne źródło miłości, zachęcam Cię do pracy z medytacją, którą ostatnio dla Ciebie nagrałam – jest ona dostępna pod tym linkiem.

[infobox bg=”green” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy akceptuję siebie? Co mogę zrobić, aby zwiększyć akceptację siebie? Czy odczuwam niedobór miłości czy może jej obfitość? Kogo kocham? Czy kocham siebie? Jeżeli odpowiedź brzmi nie – Co mogę zrobić już dzisiaj aby wkroczyć na drogę do pokochania siebie?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

 

czakra-4

WIĘŹ

Miłość czy więź pomiędzy dwojgiem ludzi początkowo rodzi się z naturalnej skłonności czakry serca do równoważenia naszej energii z energią innych istot. Jeżeli inna istota ma do zaoferowania coś, czego my potrzebujemy, pragniemy, wtedy nasza czakra serca wyczuwa to i dąży do połączenia, w taki sposób, aby jak najlepiej zrównoważyć energie.
Anodea Judith tłumaczy to w ten sposób – czakra serca odbiera niewerbalne ogłoszenia, np.: „Ugruntowana kobieta o silnym poczuciu sprawczości i dużej pewności siebie poszukuje uduchowionego mężczyzny w wieku średnim.” 😉 lub „Kobieta z otwierającą się czakrą drugą poszukuje mężczyzny kreatywnego, o dobrze rozwiniętej seksualności.” 😉
Oczywiście powyższe ogłoszenia są pewnymi uproszczeniami, niemniej jednak dobrze ilustrują pracę czakry serca, która dąży do stworzenia równowagi i harmonii.

[infobox bg=”green” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Co dają mi związki w których się znajduje? Co ja daję związkom, w których się znajduję?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

 

czakra-4

DAWANIE I BRANIE

A skoro jesteśmy już przy poczuciu równowagi, zastanówmy się przez chwilkę nad równowagą dawania i brania. Żyjemy, w czasach, w których podkreśla się umiejętność dawania. Dzieci od małego są namawiane do dzielenia się i nawet nam nie przyjdzie do głowy zastanowić się, czy rzeczywiście dzielenie się najulubieńszą zabawką jest konieczne? Być może warto, aby dziecko wiedziało, że świetnie jest się dzielić, ale jednocześnie warto jest dbać o siebie i swoje potrzeby.
Bardzo silnie jest w naszej zbiorowej świadomości zakorzeniony archetyp matki polki, która dba o innych nie myśląc o sobie. A przecież, jeżeli ciągle tylko dajemy nie dostając nic w zamian i co najważniejsze nie obdarowując siebie, w końcu się wypalimy, a przecież „ Z pustego i Salomon nie naleje”. Dlatego zachęcam Cię dzisiaj do zrobienia czegoś dla siebie! Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nigdy nie ma na to czasu, zapisz się na jogę czy inną formę aktywności fizycznej. Chcesz rozwijać się duchowo – podążaj za tym pragnieniem. Chcesz się wyspać – połóż się wcześniej spać, od czasu do czasu możecie zjeść obiad w restauracji 🙂

[infobox bg=”green” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy umiem dawać? Czy daje z otwartym sercem, czy może z poczucia obowiązku? Czy umiem brać? Czy biorę z otwartymi ramionami i poczuciem wdzięczności?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

 

czakra-4

W SERCU MATERIA JEDNOCZY SIĘ Z DUCHEM

women in heart opener

„Każdy z nas wiruje w tańcu miłości, łączącym Ziemię z wyższymi światami i łączącym nas wszystkich ze sobą.”

– Anodea Judith

Czakra serca jest punktem centralnym naszego istnienia, łączącym czakry dolne, skupiające się na ciele i rzeczach przyziemnych (czakra podstawy, sakralna i splotu słonecznego), z pozostałymi czakrami, które z kolei skupiają się bardziej na sferze duchowej (czakra gardła, trzeciego oka, korony). Serce jest jądrem, w którym łączą się energie płynące z góry z energiami płynącymi z dołu. Jego zadaniem jest równoważenie i jednoczenie tych odrębnych aspektów naszego bytu. Na poziomie serca akceptujemy przenikanie się materii z duchem.

UZDRAWIANIE

Uzdrawianie jest wrodzonym instynktem, który posiadają wszystkie istoty, także ludzie. Intuicyjnie potrafimy znaleźć idealne dla siebie lekarstwa a matka najlepiej wie, czego dziecku potrzeba do osiągnięcia zdrowia.
Dłonie są nierozerwalnie połączone z czakrą serca i poprzez nie możemy emanować uzdrawiającą energią serca.
Niezwykle pomocne w otwieraniu się na swoją wewnętrzną moc uzdrawiania jest posiadanie codziennego rytuału uzdrawiania. Chodzi mi tutaj o coś prostego, np. przesyłanie miłości sobie i swoim bliskim, czy błogosławienie wody i pokarmów, które spożywamy? Jeżeli czujesz, ze chciałabyś zacząć robić coś więcej, być może przygotowanie jakiś prostych ziołowych naparów, np. wzmacniającego ciało wywaru z pokrzywy czy kojącego nerwy wywaru z słomy owsa.

[infobox bg=”green” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy czuję w sobie moc uzdrawiającą? Czy mam jakiś codzienny rytuał uzdrawiania? Jeżeli odpowiedź brzmi nie – w jaki sposób mogę stworzyć w swoim życiu codzienny rytuał uzdrawiania?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

METODY UZDRAWIANIA:

  • kontakt z naturą w deszczowy dzień
  • obserwacja zachmurzonego nieba i przepływu chmur (możesz sobie wyobrażać, że tak jak chmury przepływają przez niebo, tak samo emocje przepływają przez Ciebie – nie ma blokad)
  • kontemplacja koloru zielonego i różowego, np. różowych, zwłaszcza dziko rosnących kwiatów
  • noszenie zielonych lub różowych ubrań
  • „brodzenie” w trawie
  • joga – pozycje otwierające klatkę piersiową, wygięcia do tyłu, oto przykład
  • słuchanie muzyki o wibracji odpowiadającej wibracji czakry serca, oto przykład
  • pokarmy: zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, mniszek lekarski); warzywa gazotwórcze (brokuły, kalafior, kapusta, seler); bazylia, szałwia, tymianek, pietruszka, zielona herbata
  • medytacja otwierająca serce
  • afirmacja „Obdarowuję miłością i zasługuję na miłość”

 

czakra-4

 

Co dzisiaj odkryłaś na temat siebie i swojej czakry serca? Czy masz już jakąś swoją praktykę dbania o tę czakrę, czy może dzisiaj dodasz jakąś z powyższych do swojej codziennej rutyny? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami.
Życzę Ci pięknego dnia z szeroko otwartymi ramionami 🙂

[separator type=”space”] indygo-divider-800

Interesuje Cię tematyka czakr i chciałabyś rozpocząć pracę ze swoją energią?

Tworzę dla Ciebie dwa cykle medytacji. Cykl pierwszy: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Cykl drugi: “Medytacje harmonizujące czakry”. Medytacje będą dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na listę VIP!

(i odbierz swoją zniżkę i bonusy 🙂 )

Lista VIP ma charakter informacyjny i nie zobowiązuje do zakupów.

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

3 Comments

Leave a Reply