Dzięki Bogu jesteśmy Neuroplastyczni

…, czyli jak wykorzystać plastyczność mózgu aby wprowadzić realne zmiany w życiu

 

MÓZG

Nasz mózg jest niezwykle skomplikowaną maszyną. Składa się z 100 000 000 000 neuronów :), czyli komórek nerwowych. Połączenia pomiędzy tymi komórkami umożliwiają wykonywanie kwadryliona operacji na sekundę. Aby lepiej zrozumieć zdolności naszego mózgu możesz sobie wyobrazić sieć telefoniczną obsługującą wszystkich ludzi na naszej planecie – powstaje z tego bardzo skomplikowana siec, zdolna do przesyłania ogromnych ilości informacji. Podobną możliwość przetwarzania informacji ma pojedyncza komórka w mózgu.

Do niedawna współczesna nauka twierdziła, że mózg dorosłego człowiek jest tworem niezmiennym – raz uformowany, pozostaje taki sam do końca życia. Na nasze szczęście twierdzenie to jest całkowicie nieprawdziwe! Mózg jest tworem bardzo plastycznym, zmieniającym się pod wpływem naszych doznań, doświadczeń.

NEUROPLASTYCZNOŚĆ

Zdolność mózgu do zmiany możemy opisać, jako zdolność do tworzenia nowych połączeń nerwowych, proces ten nazywamy neuroplastycznością. Plastyczność mózgu zapewnia nam zdolność do adaptacji, zmiany, uczenia się, zapamiętywania.
Zanim przejdziemy dalej chciałabym abyś zastanowiła się przez chwilkę, czym jest umysł, a czym jest mózg? Mózg generuje myśli. Umysł z kolei możemy rozumieć, jako przepływ myśli, jako aktywność mentalną.

A CO NA TO BUDDYZM?

Buddyzm opisuje neuroplastyczność w bardzo ciekawy sposób, otóż uczy nas, że umysł przyjmuje kształt tego, na czym sam spoczywa. Jeżeli połączymy to stwierdzenie z najnowszymi odkryciami neurobiologii, możemy stwierdzić, że mózg przyjmuje kształt tego, na czym umysł spoczywa, a więc można powiedzieć, że mózg jest kształtowany przez rzeczy, na których umysł się często zatrzymuje, przez rzeczy, o których często myślimy.

A więc w zależności od tego czy skupiasz się na faktach negatywnych czy pozytywnych, Twój mózg będzie zbudowany w odpowiadający Twoim myślom sposób. Np. jeżeli często stoisz w korkach i bardzo Cię to denerwuje i dajesz się ponieść tym emocjom, Twój mózg posiada ścieżkę neuronalną odpowiadającą za negatywne pobudzenie, gdy stoisz w korkach. Z kolei, jeżeli stojąc w korkach rozkoszujesz się słuchaniem audio-booka lub Twojej ulubionej muzyki, wtedy Twój mózg, będzie posiadał ścieżkę neuronalną odpowiadającą za odczuwanie poczucia zrelaksowania i przyjemności podczas stania w korkach.

Wiem, odczuwanie przyjemności podczas stania w korkach brzmi jak szaleństwo, ale tak naprawdę, po co się denerwować czymś, na co i tak nie mamy żadnego wpływu?

MYŚLI – MÓZG – POCZUCIE SZCZĘŚCIA

Tak, więc istnieje bardzo ścisłe połączenie pomiędzy umysłem (naszymi myślami) a budową mózgu. Zauważając to połączenie, dostrzegamy fantastyczną możliwość wpływania na nasze poczucie zadowolenia, satysfakcji i szczęścia, na co dzień. Rick Hanson, specjalista od wykorzystania neuroplastyczności do zmiany naszych zachowań i nawyków, pod okiem, którego obecnie studiuję, twierdzi: „Możesz wykorzystać swój umysł, aby zmienić mózg, tak, aby wspierał on Twój umysł” i poczucie zadowolenia i szczęścia w życiu.

Z NATURY MÓZG SKUPIA SIĘ NA NEGATYWACH, NIEBEZPIECZEŃSTWACH, ZAGROŻENIACH

Ze względów ewolucyjnych nasz mózg ma dużą łatwość w tworzeniu połączeń nerwowych pod wpływem doświadczeń negatywnych. Tak, więc możemy stwierdzić, że doświadczenia negatywne w dość prosty sposób wpływają na nasze późniejsze postrzeganie świata i kroczenie przez życie. Prawdopodobnie właśnie, dlatego w telewizji i gazetach czytamy głównie o rzeczach negatywnych. 🙂
Być może zastanawiasz się teraz: A co z doświadczeniami pozytywnymi? Czy można je wykorzystać, aby zmieniać nasz mózg i kształtować go tak, aby bardziej skupiał się na doświadczeniach pozytywnych? Otóż na szczęście TAK :).

SYSTEMATYCZNA PRACA I MÓZG SKUPIA SIĘ NA POCZUCIU SZCZĘŚCIA, SPOKOJU, HARMONII

Doświadczenia pozytywne także kształtują nasz mózg, tyle, że są w tym dużo mniej wydajne, niż doświadczenia negatywne. Naukowcy stwierdzili, że potrzeba ok. 5 pozytywnych doświadczeń, aby przesunąć uwagę mózgu z jednego negatywnego. W praktyce oznacza to, że aby doświadczenia pozytywne miały szansę zmienić połączenia nerwowe w naszym mózgu, trzeba się na nie wystawiać z dużą częstotliwością.

Podsumowując, im większą będziesz zwracać uwagę na doświadczenia pozytywne w swoim życiu. Im częściej będziesz rozmyślać o rzeczach pozytywnych, pięknych, radosnych, szczęśliwych, wywołujących poczucie harmonii, tym częściej będziesz tych uczuć w swoim życiu doznawała. Mózg jest jak każdy inny mięsień w ciele. Należy go ćwiczyć. Ty decydujesz, czy ćwiczysz go na doświadczenia i myśli negatywne, czy pozytywne.

KILKA PORAD PRAKTYCZNYCH

opartych na najnowszych zdobyczach nauki:
1. Świadomie wyszukuj w swoim dniu pozytywne doświadczenia.
2. Postaraj się, aby pozytywne doświadczenia zamieniły się w pozytywne doznania odczuwane w Twoim ciele. Kluczem do sukcesu jest tutaj odczuwanie w ciele, przez co najmniej kilka-kilkunastu sekund, np.
jeżeli pijesz kawę skup swoją uwagę na kawie, na jej smaku, rozkoszuj się jej smakiem, poczuj w ciele przyjemność z picia kawy, pozostań zagłębiona w to uczucie prze kilka sekund.
3. Postaraj się świadomie odczuwać pozytywne doświadczenia w ciele, co najmniej 5 razy dziennie.
4. Możesz też świadomie wywoływać, stwarzać pozytywne doświadczenia w swoim życiu, np. zrobić coś dla siebie, np. podczas wieczornego oglądania telewizji pomasować sobie stopy.
5. Wydłużaj pozytywne doświadczenia.
Jak widzisz Zmiana jest możliwa. Zmiana jest w zasięgu Twojej ręki. Mając tą wiedzę, możesz zmienić swoje życie. Możesz wybrać się w tą podróż sama lub jeżeli potrzebujesz wsparcia i dokładnego planu działania, możesz wykorzystać moją wiedzę i doświadczenie. Kurs Kobieta Uskrzydlona Szczęściem pomógł już dziesiątkom kobiet odkryć w życiu radość, szczęście, pewność siebie, siłę sprawczą, poczucie spokoju i harmonii w życiu. Więcej informacji o tym kursie oraz formularz zapisu na listę VIP, zapewniającą Ci dodatkowe zniżki, znajdziesz TUTAJ.

[separator type=”space”] indygo-divider-800

Interesuje Cię tematyka czakr i chciałabyś rozpocząć pracę ze swoją energią?

Tworzę dla Ciebie dwa cykle medytacji. Cykl pierwszy: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Cykl drugi: “Medytacje harmonizujące czakry”. Medytacje będą dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na listę VIP!

(i odbierz swoją zniżkę i bonusy 🙂 )

Lista VIP ma charakter informacyjny i nie zobowiązuje do zakupów.

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

Leave a Reply