Czakra splotu słonecznego – pewność siebie, wola i wewnętrzna moc

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO – MANIPURA

[columns_row width=”half”] [column] Lori A. Androus 3rd chakre
art. Lori A. Androus
[/column] [column] [separator type=”space”]  

„Czakra Manipura jest jak poranne słońce. Medytując na nią ze spojrzeniem skoncentrowanym na czubku nosa, można poruszyć świat.”

– Gorakshashatakam

[/column] [/columns_row] [separator type=”thin”] Zawsze miałam bardzo silną trzecią czakrę. Byłam pewna siebie, z dużą siłą dążyłam do celu i z łatwością wszelkie cele osiągałam. Miałam ogromne poczucie sprawczości i wewnętrznej mocy. Zawsze byłam najlepszą uczennicą. Na studiach wyjechałam na stypendium naukowe w Stanach, gdzie podczas pisania pracy magisterskiej zebrałam wystarczająco materiałów na napisanie doktoratu. Praca naukowa rozkwitała mi w rękach. Dużo podróżowałam, miałam wspaniałych znajomych, mieszkałam w świetnym miejscu – krótko mówiąc moja czakra trzecia manifestowała same sukcesy. I w pewnym momencie czakra trzecia tak bardzo urosła na sile, że zaczęła przyćmiewać inne czakry i cały system energetyczny został zachwiany.

Mimo tych zachwiań wszystko działało w miarę dobrze, dopóki nie zaszłam w ciążę 🙂 Energia tworzenia przesunęła się niżej, do mojego łona. Moje ciało instynktownie wiedziało, że nadszedł czas działania z drugiej czakry, że nadszedł czas poddania się prądowi życia (żywiołem drugiej czakry jest woda). Ale ja postanowiłam, że będę kontynuować działanie na poziomie czakry trzeciej. Wszystko, włącznie z porodem;) sobie dokładnie zaplanowałam. Jeżeli masz dzieci, prawdopodobnie teraz się uśmiechasz, bo wiesz, że nie da się zaplanować, ani porodu ani macierzyństwa.

Mój dokładnie zaplanowany poród, okazał się niezwykle trudny, zamiast poddać się biegowi wydarzeń i mądrości mojego ciała używałam wewnętrznej mocy i woli. Ostatecznie, totalnie wykończona zgodziłam się na poród przez cesarskie cięcie.
Będąc młodą mamą, próbowałam naginać świat i życie do mojej woli, ale na dłuższą metę okazało się to niewykonalne i absolutnie wypaliło to moje pokłady energii. Ostatecznie moja trzecia czakra się zapadła. Dodatkowo operacja zaburzyła przepływ energii miedzy czakrą podstawy a czakrami wyższymi. Wszystko to sprawiło, że zapadłam na depresję.

Długo pracowałam nad odbudową trzeciej czakry i jej harmonizacja z pozostałymi czakrami. Dzisiaj moja moc sprawcza i wola są w harmonii z poddaniem się prądowi życia 🙂 Na końcu tego wpisu znajdziesz szereg sposobów wzmacniających i harmonizujących czakrę trzecią.

Dzielę się z Wami tą historią, bo jest to bardzo typowa historia współczesnej kobiety. Zbyt często nadużywamy trzeciej czakry, zbyt często chcemy przesuwać mury, tam gdzie powinnyśmy je opływać.

Kobiecą naturą jest płynąć przez życie, być elastyczną i poddawać się zmianom. Moc trzeciej czakry kobieta wykorzystuje mądrze, zawsze pozostając w strumieniu życia. Kobieta nie wykorzystuje mocy trzeciej czakry, aby płynąć pod prąd.

A teraz przejdźmy do konkretów… 🙂
[separator type=”thin”]

CZAKRA TRZECIA – MANIPURA

„Czym jest to życie przepływające przez nasze ciało jak ogień? Czym ono jest? Życie jest jak gorące żelazo. Gotowe do wytopienia. Wybierz formę, a życie ją wypali..”

– Mahabaharata

Na poziomie czakry pierwszej jesteśmy nieruchomą ziemią, wznosząc się do czakry drugiej nabieramy ruchu. Będąc ziemią odzyskujemy naszą cielesność. Wraz z wodą i ruchem drugiej czakry poznajemy przyjemność, emocje i pragnienia, które to sprawiają, że na poziomie czakry trzeciej odkrywamy wolę, cel i zdolność do działania.

OGIEŃ i PRZEMIANA

Czakra trzecia zwana Manipurą (lśniącym klejnotem) znajduje się na wysokości splotu słonecznego. Jej żywiołem jest ogień.

FemiJoga-ogień-moc
Na poziomie naszego ciała ogień, odpowiada za procesy metaboliczne, czyli spalanie pokarmów i przetwarzanie ich na energię. Na poziomie psychologicznym możemy mówić o iskrze entuzjazmu rozpalającej wewnętrzną wolę i moc, które to napędzają naszą sferę aktywności.

Ogień jest pierwszym aktywnym żywiołem. Woda i ziemia są pasywne, podlegają grawitacji. Ziemia jest nieruchoma. Woda porusza się zawsze w dół i ścieżką najmniejszego oporu. Ogień natomiast jest aktywny, porusza się ku górze, niszczy formę, jest siłą przekształcającą. Zamienia materię w ciepło i światło. Pod jego działaniem z mąki i wody powstaje chleb. Podobnie jest z nami, pod wpływem ognia trzeciej czakry możemy zamienić się z szarej myszki w kobietę sukcesu. Jednocześnie, jeżeli pieczemy chleb, ważne jest żeby nie dodać zbyt dużo ognia, bo z mąki i wody może pozostać jedynie kupka popiołu. Podobnie jest z nami, zbyt dużo ognia może sprawić, że wypalimy się, tak jak ja w powyższej historii.

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Jak działa mój metabolizm? Czy jest mi zimno, gorąco? Czy na co dzień wykorzystuję energię ognia? Czy na co dzień nadużywam energii ognia? Co mogę zrobić aby lepiej wykorzystywać w życiu energię ognia?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-3

WOLA

Na poziomie czakry drugiej pojawiają się pragnienia. Z jednej strony chcemy zjeść lody, z drugiej strony chcemy utrzymać zdrową wagę lub być może nabiał nam szkodzi. Z jednej strony chcemy poleżeć i poczytać książkę, z drugiej strony chcemy pójść na zajęcia jogi, bo wiemy, ze potem nasze ciało wspaniale się czuje. Jak dokonać wyboru? Otóż do akcji wchodzi tutaj wola, wola narodzona z ognia poprzez konieczność dokonania wyboru.

Wola jest świadomym nadawaniem kierunku. Wola jest świadomie kontrolowaną zmianą. To dzięki woli wprowadzamy zmiany, opieramy się pewnym pragnieniom, które nie służą „wyższemu” celowi, jaki przed sobą postawiłyśmy (np. uprawianie ćwiczeń fizycznych, jeżeli macie jakieś postanowienia to właśnie one są, tym co ja tutaj nazywam „wyższym celem”).

Im częściej podążamy za „wyższym” celem, im częściej dokonujemy świadomych wyborów w zgodzie z naszą wolą, tym silniejsza wola się staje.

potrafię mogę femijoga wewnętrzna moc

foto. Joanna Greta

Pamiętam, że gdy moja czakra trzecia była niezwykle aktywna, moja wola była także niezwykle silna. Jednego dnia postanawiałam, że rzucam kawę, następnego dnia, nie piłam kawy – żadnych problemów :). Podobnie było z przejściem na wegetarianizm, treningiem, pracą naukową, garncarstwem, robieniem na drutach, haftowaniem – cokolwiek sobie postanowiłam, podążałam tą drogą bez mrugnięcia okiem i każdy taki wybór dodatkowo wzmacniał moją wolę.

Oczywiście, jeżeli podejmujemy jakieś wyzwanie, postanawiamy wprowadzić jakąś zmianę w życiu, po czym momentalnie rezygnujemy, czy też odkładamy to na jakiś bliżej nieokreślony czas, nasza wola zostaje osłabiona.

Wniosek nasuwa się sam, aby wzmocnić wolę podążamy za podjętą decyzją. Jeżeli komuś coś obiecałyśmy, robimy to. Pozostajemy wierne swoim postanowieniom.

Jeżeli chcesz zacząć wzmacniać wolę, zacznij od drobnych postanowień i dopiero potem kieruj się do tych większych i trudniejszych 🙂

Przy zbyt aktywnej trzeciej czakrze pojawia się problem z potrzebą kierowania wszystkim, całym naszym życiem. Oczywiście, nie jest to możliwe 🙂 Nie da się kontrolować przebiegu porodu. W takich sytuacjach ważne jest, aby popłynąć z prądem i wykorzystać wolę do odnalezienia się w nowej sytuacji i wykorzystania jej pełnego potencjału.

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy mam silną wolę? Czy z łatwością przychodzi mi wprowadzanie zmian? Trzymanie się postanowień? Czy potrzebuję wzmocnić swoją wolę? Co mogę zrobić, aby wzmocnić swoją wolę? A może potrzebuję odpuścić kontrolę i popłynąć z prądem życia? Co mogę zrobić, aby mniej kontrolować wszystko wokół siebie? W jakich obszarach życia mogę odpuścić kontrolę?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-3

MOC

Gdy posiadamy wolę, rodzi się w nas wewnętrzna moc. Im większa wola tym większa wewnętrzna moc.

Być może zastanawiacie się, czym właściwie jest ta moc? Nie chodzi mi tutaj bynajmniej o siłę mięśni a raczej o moc do świadomego tworzenia naszego życia, bo przecież w każdym momencie dokonujemy jakiegoś wyboru. Dobrze jest, jeżeli wybory wychodzą z poczucia woli i wewnętrznej mocy.

Moc i wola są jak mięśnie – trzeba nad nimi regularnie pracować, wzmacniać je i rozciągać. Dzięki temu będą mocna i elastyczne 🙂

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy posiadam wewnętrzną moc? Jak mogę wzmocnić swoją wewnętrzną moc? Czy wykorzystuję wewnętrzną moc ku swojemu dobru? Czy mogę lepiej ukierunkować swoją wewnętrzną moc? Czy nadużywam swojej wewnętrznej mocy?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-3

PRZEZWYCIĘŻENIE BEZSILNOŚCI

„Ograniczenie jest pierwszym prawem manifestacji, a zatem pierwszym prawem mocy.”

– Dion Fortune

Zdarza się też, że dokonujemy wyborów z poczucia bezsilności. Taki proces bardzo osłabia trzecią czakrę. Im więcej w naszym życiu poczucia bezsilności tym słabsza trzecia czakra, tym trudniej odnaleźć w sobie wolę i wewnętrzną moc.

Jak przezwyciężyć bezsilność? Bieganie, czy wiele powtórzeń Powitania Słońca (link znajdziecie w sposobach harmonizacji tej czakry) są świetną metodą na pokonanie początkowej bezsilności, na odnalezienie siły do wykonania pierwszego kroku.

Ponadto pokonywanie bezsilności najlepiej zacząć od pracy nad czakrą pierwszą i czakrą drugą. Polubić siebie, polubić swoje ciało. Poznać swoje potrzeby i pragnienia. Pozwolić, aby z tych potrzeb i pragnień narodziła się wola. Gdy zauważymy w sobie iskrę entuzjazmu, iskrę woli, wykonajmy pierwszy drobny krok i gdy uda nam się to uda celebrujmy, cieszmy się z tego pierwszego, drobnego sukcesu. Ten proces radości i celebracji każdego, nawet najmniejszego sukcesu wzmacnia wewnętrzny ogień. Czujemy wtedy, że potrafimy, że możemy. Rozpalamy w sobie wolę i wewnętrzną moc. Pokonujemy bezsilność…

Pamiętasz to poczucie satysfakcji, gdy uda Ci się przezwyciężyć przeszkody na Twojej drodze? Właśnie takiego uczucia poszukujesz budując poczucie woli 🙂

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy czuję się bezsilna? Jakie sytuacje wywołują we mnie poczucie bezsilności? Co mogę zrobić aby poczucie bezsilności zamienić w wolę i wewnętrzna moc?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-3

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Przy pokonywaniu bezsilności odsyłam Was do polubienia siebie, swojego ciała, do poznania własnych potrzeb i pragnień, a to, dlatego, że wola, wewnętrzna moc i samodyscyplina wywodzą się z poczucia własnej wartości! Dlatego właśnie tak ważna jest praca u podstaw i dlatego też ciągle odsyłam Cię do czakry pierwszej oraz czakry drugiej.

Poczucie własnej wartości rodzi się w ciele i fizycznej tożsamości, które to wyznaczają nam granice. Idąc wyżej poczucie wartości wywodzi się z tożsamości emocjonalnej oraz kontaktu ze sobą. Wreszcie poczucie własnej wartości warunkowane jest poprzez nasze próby i błędy, sukcesy i porażki.

Jeżeli spojrzymy na siebie obiektywnie z perspektywy holistycznej – a więc obejmując wszystkie te poziomy, możemy się jasno ocenić, a dzięki woli i samodyscyplinie możemy się doskonalić 🙂

POWODZENIA!

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy mam wysokie czy niskie poczucie własnej wartości? W jakich obszarach życia moje poczucie własnej wartości potrzebuje być wzmocnione? Jak mogę wzmocnić swoje poczucie własnej wartości?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-3

METODY HARMONIZOWANIA CZAKRY TRZECIEJ

 • kontakt z naturą w słoneczny, ciepły dzień

 • kontemplacja ognia

 • kontemplacja koloru żółtego, żółtych kwiatów, zboża, piasku

 • noszenie żółtych ubrań

 • śmiech

 • bieganie

 • joga:

Powitanie słońca w wykonaniu Basi Lipskiej

Przykłady pozycji wzmacniających mięśnie rdzenia

 • słuchanie muzyki o wibracji odpowiadającej wibracji czakry sakralnej – oto przykład

 • pokarmy: węglowodany (makarony, chleb, ryż, nasiona słonecznika itp.)

 • Mleko, chleby, jogurt, imbir, mięty, rumianek, kurkuma, kminek

 • afirmowanie: „Mogę realizować to, czego pragnę”

 • osiąganie stanu głębokiej relaksacji, tak, aby zostawić stres za sobą

 • Które aspekty pracy z 3cią czakrą najbardziej do Ciebie przemawiają? Od czego rozpoczniesz pracę nad tą czakrą? Jaki będzie Twój pierwszy krok? Zapraszam do dyskusji i komentowania.

  [separator type=”space”] indygo-divider-800

  Interesuje Cię tematyka czakr i chciałabyś rozpocząć pracę ze swoją energią?

  Tworzę dla Ciebie dwa cykle medytacji. Cykl pierwszy: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Cykl drugi: “Medytacje harmonizujące czakry”. Medytacje będą dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na listę VIP!

  (i odbierz swoją zniżkę i bonusy 🙂 )

  Lista VIP ma charakter informacyjny i nie zobowiązuje do zakupów.

  [separator type=”space”]

  indygo-divider-800

  1 Comment

  Leave a Reply