Czakra sakralna – Emocje, czerpanie przyjemności, seks i kobieca moc

[columns_row width=”half”] [column] FEMIJOGA-IZA-2
[/column] [column]

CZAKRA SAKRALNA – SWADISTHANA

„Kobieta w zgodzie ze swoim duchem, jest jak płynąca rzeka. Płynie tam gdzie powinna, nie udając i dociera do celu, gotowa na bycie sobą i tylko sobą”

– Maya Angelou

Czakra druga, zwana też czakrą sakralną lub czakrą seksualną mieści się poniżej pępka, nad kością łonową. Jej sanskrycka nazwa – SWADISTHANA znaczy słodycz, a to, dlatego, że czakra ta odpowiada za czerpanie przyjemności – szeroko pojmowanej słodyczy w życiu 🙂
[/column] [/columns_row] [separator type=”thin”]

RUCH I ZMIANA

Żywiołem czakry pierwszej jest ziemia, a więc na jej poziomie jesteśmy nieruchomi, niezmienni. Gdy wznosimy się do czakry drugiej, której żywiołem jest woda, nasze życie wprawiane jest w ruch. Dzięki ruchowi zachodzić mogą zmiany. I to właśnie zmiana jest esencją drugiej czakry. Unikanie zmian w życiu blokuje czakre sakralną i tym samym przepływ energii przez nasze ciało. Jeżeli czakra pierwsza jest zdrowa i zharmonizowana, wtedy nasze korzenie są na tyle silne, że możemy otworzyć się na ruch i zmianę wywodzące się z czakry sakralnej.

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy moje ciało ma wystarczająco ruchu? Jaki rodzaj ruchu lubi moje ciało? Jaki rodzaj ruchu mogę wykonać, aby uwolnić napięcia, które w danym momencie znajdują się w moim ciele? Jaki jest mój stosunek do zmian? Czy wprowadzam w życie zbyt dużo zmian? Może zbyt mało zmian? Czy używam sformułowania: „O, tego to ja nigdy nie robię/jem.”?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

PRAGNIENIE/ŻĄDZA

Na poziomie czakry pierwszej posiadamy rzeczy. Gdy wznosimy się do czakry drugiej nadchodzi czas, aby zwrócić uwagę na to, czego jeszcze pragniemy, czego jeszcze chcemy, czego pożądamy. Pragnienia nas napędzają, pragnienia są tym, co sprawia, że z bezruchu (czakra pierwsza) wchodzimy w ruch (czakra druga). Pragnienia są motorem napędzającym naszą wolę (czakra trzecia). Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, czego pragniemy 🙂

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Jakie są moje pragnienia? Zrób listę tych pragnień; Czy któreś się wzajemnie wykluczają? Jeżeli tak, które są dla mnie priorytetem?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

UCZUCIA/EMOCJE

Uczucia są powiązane z naszymi pragnieniami, np.:

Za uczuciem złości może się kryć pragnienie bycia lepiej traktowaną

Za uczuciem smutku może się kryć utrata czegoś, co pragnęłyśmy
[columns_row width=”half”] [column] Za uczuciem szczęścia może się kryć zaspokojone pragnienie

Być może zastanawiacie się, jaka jest różnica pomiędzy uczuciem a emocją? Upraszczając można stwierdzić, że uczucia nosimy w sobie a emocje wyrażamy na zewnątrz. Żywiołem czakry drugiej jest woda, a więc ruch. Jeżeli czakra ta dobrze działa, nasze emocje płyną, są uwalniane w bezpieczny, niekrzywdzący innych sposób. Jeżeli natomiast blokujemy w sobie emocje, blokujemy też przepływ energii przez czakry, a tym samym blokujemy w sobie możliwość osiągnięcia pełni siebie.
[/column] [column] FEMIJOGA-czakry-Andantonius
[/column] [/columns_row] [infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Co kryje się za danym uczuciem? Jak jest ono powiązane z moimi pragnieniami? Czy kurczowo trzymam się jakiś starych, przedawnionych emocji? Co mogę zrobić, aby je uwolnić? Co mogę zrobić, aby nie blokować więcej emocji w swoim ciele? Jak mogę zaspokoić swoje pragnienia, potrzeby, aby uwolnić kryjące się za nimi emocje?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

PRZYJEMNOŚĆ

„Każdemu doskonałemu działaniu towarzyszy uczucie przyjemności. Ono właśnie mówi nam, że powinniśmy podjąć to działanie.”

– Andre Gide

Przyjemność w naszej kulturze jest uczuciem zaplątanym w wiele sprzecznych ze sobą stereotypów. Z jednej strony z punktu widzenia większości dużych religii dążenie do przyjemności pojmowane jest, jako cielesna słabość, jako coś, co należy przezwyciężyć i zostawić za sobą. Dopiero, gdy oczyścimy nasze ciało z potrzeby odczuwania przyjemności, dopiero wtedy osiągniemy czystość, która pozwoli nam poznać Boga. Z drugiej strony żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym, którego motto zachęca nas do natychmiastowego zaspokajania wszelakich potrzeb i czerpania związanej z tym procesem przyjemności. Do tego dochodzi moda na wszelkiego rodzaju diety i katowanie się ćwiczeniami fizycznymi, tak, aby utrzymać „idealną” sylwetkę i voila – mamy wybuchową mieszankę sprzecznych ze sobą światopoglądów, która to sprawia, że czakra sakralna jest bardzo zaburzona w naszym społeczeństwie.

Co o Przyjemności Mówi Filozofia Czakr?

Przyjemność jest nieodłącznym i niezwykle ważnym elementem naszego życia. Nasze fizyczne ciało, ma mnóstwo receptorów zdolnych do odbioru pozytywnych bodźców. Po wykonaniu pracy nad czakrą pierwsza (link do artykułu o czakrze pierwszej) wiemy, że nasze ciało jest naszym sprzymierzeńcem, wiemy, że ciało jest naszym wehikułem prowadzącym nas przez życie i poprzez najróżniejsze sygnały (przyjemność, ból, strach) daje nam znać czy jesteśmy na dobrej drodze czy może gdzieś zboczyłyśmy. Przyjemność jest sygnałem pokazującym, że jesteśmy tam gdzie powinnyśmy być. Natomiast brak przyjemności jest sygnałem, że nadszedł czas aby zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad swoimi potrzebami, marzeniami, dążeniami i poszukać rozwiązania/drogi/miejsca w którym chcemy być/sposobu na siebie/na bycie sobą

Anais Nin tak o tym pisze: “Objawy hibernacji są łatwo wykrywalne, pierwszym jest niepokój. Drugi symptom (kiedy hibernacja staje się niebezpieczna i może skończyć się śmiercią), to brak przyjemności. Tylko tyle. Wygląda na niegroźną chorobę. Monotonia, nuda, śmierć. Miliony tak żyją (albo tak umierają), wcale o tym nie wiedząc. Pracują w biurach. Prowadzą samochody. Wyjeżdżają na pikniki z rodzinami. Wychowują dzieci. Potem, pod wpływem napotkanej osoby, książki, zasłyszanej piosenki, następuje jakaś terapia szokowa, to ich budzi i wybawia od śmierci. Niektórzy nigdy nie dochodzą do stanu świadomości. Przypominają ludzi, którzy w śniegu zasypiają na zawsze”.

Ważne jest abyśmy zastanowiły się tutaj, jaki światopogląd nosimy w sobie, w związku z czerpaniem przyjemności. Jeżeli uważamy, że rozkoszowanie się życiem, jedzeniem, czy seksem jest grzechem, wtedy trudno będzie nam cieszyć się życiem i osiągnąć szczęście. Być może w takiej sytuacji warto jest otworzyć się na inne spojrzenie na przyjemność, poczytać, porozmawiać z innymi i zastanawiać się nad tym, czego nam potrzeba w życiu? I czy to, co zostało nam wpojone w dzieciństwie wciąż służy naszemu dobru i poczuciu szczęścia.

Warto jest też w razie możliwości przyjrzeć się dzieciom i ich naturalnej zdolności do rozkoszowania się najdrobniejszymi czynnościami –spacerem, jedzeniem, przytulaniem, dotykiem, własnym ciałem.

Podążając tym tropem warto też zastanowić się czy i dlaczego gdzieś po drodze do bycia odpowiedzialnym dorosłym zatraciłyśmy umiejętność czerpania przyjemności?

Odczuwanie przyjemności jest też swego rodzaju nawykiem, umiejętnością. Dla wielu kobiet jest to coś, czego musimy się na nowo nauczyć. Im częściej będziemy przekierowywać w sposób świadomy naszą uwagę na przyjemność, np. podczas jedzenia, tym łatwiej będzie nam przychodzić radowanie się tą konkretną, wyćwiczoną czynnością.

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Co sprawia mi przyjemność? Stwórz listę i upewnij się, że są tam przyjemności dla każdej części Ciebie: ciało, umysł, dusza, emocje, kreatywność itp. Jakie przyjemności sprawiasz sobie każdego dnia? Czy sprawianie sobie przyjemności wzbudza Twoje poczucie winy?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

SEKSUALNOŚĆ

FEMIJOGA-czakry-K_Bak

„Zjednoczenie w akcie seksualnym to bezcenna joga, która przynosi uwolnienie poprzez czerpanie radości z wszelkich przyjemności zmysłowych. Oto droga do wyzwolenia.”

– Kaularahasja

Seksualność jest nierozerwalnie powiązana z pożądaniem, emocjami i odczuwaniem przyjemności. Seksualność podobnie jak przyjemność zaplątana jest w mnogość sprzecznych przekazów kulturowych. Z jednej strony seks jest grzechem, z drugiej strony filmy, kolorowe magazyny i reklamy pokazują nam, że seks i orgazm powinny być centralnym punktem naszego życia. A jakie jest Twoje spojrzenie na seksualność?

Filozofia czakr opiera się na filozofii tantrycznej, w obrębie, której do oświecenia dochodzimy poprzez szeroko rozumianą zmysłowość, w tym także seksualność. Jest to filozofia bycia tu i teraz z otartymi zmysłami, czerpania przyjemności i doszukiwania się boskości we wszystkim, co nas otacza i czego doświadczamy. Z tego punktu widzenia seks nie tylko nie jest grzechem, ale wręcz przeciwnie, jest poszukiwaniem boskości. Akt seksualny jest doświadczaniem jedności z drugim człowiekiem, jest tańcem dwóch biegunów na nowo się odnajdujących. Porusza on energie w ciele i prowadzi do ekstazy.

Dla równowagi czakry sakralnej ważne jest, aby otworzyć się na przyjemność tu i teraz, bez żadnych oczekiwań, poprzez zmysły, a nie poprzez głowę 🙂 Nasze życie seksualne zmienia się kompletnie, gdy nauczymy się świadomie przenosić uwagę z myśli w głowie (np. kiedy w końcu będę miała ten orgazm?) na odczucia w ciele. Dodatkowo, jeżeli podejdziemy do tego z dziecięcą ciekawością odkrywania i bez oczekiwań (np. że akt seksualny musi się zakończyć orgazmem) może się okazać, że otworzy się przed nami całkowicie nowy świat 🙂

Kolejnym niezwykle ważnym elementem zdrowia, czakry sakralnej jest rozluźnienie brzucha. Kobiety, już jako nastolatki są uczone wciągać brzuch – w końcu brzuch musi być płaski – Otóż, nic bardziej błędnego, brzuch kobiety powinien być delikatnie zaokrąglony, pozwala to na przepływ energii w obrębie czakry drugiej i na rozbudzenie naszej seksualności.

„Pożądanie jest niebezpieczne tylko, jeżeli postrzegamy je, jako zjawisko ostateczne. W rzeczywistości pożądanie to dopiero początek. Kiedy umysł jest usatysfakcjonowany kultywowaniem pożądania, może narodzić się wyłącznie prawidłowa wiedza o miłości.”

– Rasakadamvakalika

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Jaki jest mój światopogląd dotyczący seksualności? Czy podczas uprawiania miłości moja uwaga jest skupiona na myślach czy na odczuciach w ciele? Czy chodzę z wciągniętym brzuchem, czy może mój brzuch jest rozluźniony? Czy akceptuję swoją seksualność? Czy akceptuję swoje potrzeby seksualne? Czy lubię swoje ciało?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

JASNOODCZUWANIE

Z czakrą sakralną powiązana jest zdolność głębokiej empatii, odczuwania tego, co czują inni, w swoim ciele, proces ten nazywany jest jasnoodczuwaniem i jest niezwykle pomocny w byciu mamą, żoną, głową rodziny, czy też w pracy z ludźmi.

Jeżeli jesteśmy pobłogosławione możliwością jasnoodczuwania, ważne jest, aby nauczyć się odróżniać swoje uczucia od uczuć innych ludzi, aby każdego dnia spędzać trochę czasu w samotności i poświęcać go na regenerację. Dodatkowo mocna, dobrze ukorzeniona pierwsza Czakra pomoże nam pozostać sobą i nie przejmować uczuć innych, jako swoje.

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy jestem wrażliwa na uczucie/emocje innych ludzi? Czy odczuwam je w swoim ciele? Czy traktuję emocje innych ludzi jak swoje? Czy umiem się oddzielić od emocji innych ludzi?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

KOBIECA MOC

Czakra sakralna jest ściśle powiązana z łonem, a więc z miejscem, z którego wypływa esencja Kobiecej Mocy czy też tzw. Świętej Kobiecości.

[columns_row width=”half”] [column] spirala łona kobieca moc femijoga
[/column] [column] Święta Kobiecość to niestety termin niezrozumiały dla większości współczesnych ludzi. Aby go przybliżyć możemy sobie wyobrazić archetyp Matki Ziemi czy Maryi Matki Boskiej. Znajdziemy tu energię tworzenia, nowego życia, ze zdolnością zamiany ducha w materię. Jest to zdolność niedoceniana w naszej kulturze, ale jeżeli się nad tym głębiej zastanowimy zauważymy, że proces ten jest procesem niezwykłym, pełnym magii i boskiej natury.
Gdy pracowałam, jako doula, byłam obecna przy porodach i za każdym razem miałam to samo uczucie – doświadczam czystej boskości. Proces narodzin jest piękny, a kobieta biorąca w nim udział zamienia się w boginię i wykazuje się nadprzyrodzonymi mocami.
[/column] [/columns_row] Energia Kobiecej Mocy czy Świętej Kobiecości jest głęboko powiązana z menstruacją, ciążą i menopauzą. Odnajdziemy tutaj również głębokie oddziaływania z fazami księżyca – w końcu księżyc przyciąga wodę… Ale to już temat na kolejny wpis 🙂

[infobox bg=”gray” color=”black” opacity=”off” subtitle=”Pytania do rozważenia:Czy akceptuję swoją kobiecość? Jak, na co dzień wyrażam swoją kobiecość? Czy mam kontakt z wewnętrzną twórczą energią? W jaki sposób wyrażam twórczą energię w swoim życiu?”]Tabs Vertical Layout[/infobox]

czakra-2

METODY HARMONIZOWANIA CZAKRY SAKRALNEJ

 • taniec

 • pływanie

 • spędzanie czasu nad wodą, kontemplacja wody

 • joga – ćwiczenia „otwierające” biodra i skręty np.
  ćwiczenie 1
  ćwiczenie 2

Moim ulubionym ćwiczeniem jest: Supta Bada Konasana:

 • oddychanie „do brzucha” – na wdechu brzuch się podnosi na wydechu opada

 • słuchanie muzyki o wibracji odpowiadającej wibracji czakry sakralnej, oto przykład

 • pokarmy: słodkie i/lub pomarańczowe owoce (melony, mango, pomarańcze, truskawki, kokos); miód; orzechy; nasiona sezamu; cynamon; słodka papryka; wanilia

 • kontemplacja/otaczanie się kolorem pomarańczowym, owocami, kwiatami; noszenie pomarańczowych ubrań

 • afirmacja „Zasługuję na przyjemności”; „Akceptuje swoją seksualność”

 • praca z kryształami i olejkami eterycznymi – w artykule wprowadzającym do tematyki czakr znajdziesz ilustrację przedstawiająca kryształy i olejki harmonizujące tą czakrę.

Czy któraś z podanych technik harmonizacji czakr szczególnie do Ciebie przemawia? Czy któreś z pytań skłoniło Cię do przemyśleń? Zapraszam do dyskusji i komentowania!

Życzę Wam wspaniałej zabawy z czakrą drugą 🙂

[separator type=”space”] indygo-divider-800

Interesuje Cię tematyka czakr i chciałabyś rozpocząć pracę ze swoją energią?

Tworzę dla Ciebie dwa cykle medytacji. Cykl pierwszy: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Cykl drugi: “Medytacje harmonizujące czakry”. Medytacje będą dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na listę VIP!

(i odbierz swoją zniżkę i bonusy 🙂 )

Lista VIP ma charakter informacyjny i nie zobowiązuje do zakupów.

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

4 Comments

Leave a Reply