Czakry, czyli wszyscy jesteśmy Energią!

Witajcie Drogie Uskrzydlone. Na waszą specjalną prośbę pierwsze Listy Uskrzydlone traktują o Czakrach 🙂 Czytajcie, wykorzystujcie zawartą tu mądrość i rozpościerajcie skrzydła!
Cykl o czakrach zaczynamy tak jak kobiety zawsze przekazywały sobie mądrość – od baśni 🙂

[separator type=”thin”]

Baśń o szarej kobiecie, uzdrowicielce i tęczowej przemianie

[columns_row width=”half”] [column]

Dawno, dawno temu, za górami za lasami żyła sobie Kobieta – miała swój dom, dwójkę dzieci i ogród, w którym hodowała warzywa i zagródkę ze zwierzętami. Nosiła szarą sukienkę i szarą chustę. Miała pragnienia jak każda inna kobieta: pragnęła zbierać większe plony, aby jej rodzina miała szczęśliwe, napełnione brzuchy. Pragnęła być kochaną i szczodrze obdarzać innych miłością. Pragnęła zdrowia dla siebie i swojej rodziny.

Pewnego dnia wybrała się do lasu, aby nazbierać jagód. Znalazła polankę pełną nie tylko jagód, ale także pysznych i soczystych malin – aż podskoczyła ze szczęścia na myśl o minach swojego męża i dzieci. Była tak zajęta zbieraniem owoców, że nie zauważyła, kiedy na polanę wkroczyła kobieta o błyszczących oczach, kruczoczarnych włosach i bajecznie kolorowej sukni – była to uzdrowicielka, zielarka, wiedźma. Podeszła ona do Szarej Kobiety i podała jej 7 pudełeczek. Każde pudełeczko było innego koloru i zawierało 30 kulek, o kolorze odpowiadającym kolorowi pudełka.

Wiedźma powiedziała do Szarej Kobiety:
„Zjadaj jedną kulkę dziennie. Zacznij od kulek z czerwonego pudełka, potem pomarańczowego, żółtego, zielonego, jasno niebieskiego, ciemno niebieskiego, aż w końcu dojdziesz do pudełka fioletowego. Obserwuj zmiany, jakie będą zachodzić.”
[/column] [column]czakry uzdrawianie FemiJoga Kobieta Uskrzydlona small[/column] [/columns_row]

Szara Kobieta wróciła do swojego domu z naręczem leśnych owoców i kolorowymi pudełkami. Podążała za wskazówkami uzdrowicielki i ze zdumieniem obserwowała efekty spożywania kolorowych kulek. Kiedy minął pierwszy miesiąc, jej szara spódnica przybrała piękną czerwoną barwę, a w ogrodzie i zagródce zagościła obfitość. Po drugim miesiącu zauważyła, że bardziej cieszy ją przebywanie z mężem i dziećmi, a tuż poniżej talii pojawił się pomarańczowy pasek. Po trzecim miesiącu Szara Kobieta dostrzegła, że jej bluzka pod piersiami na brzuchu stała się słoneczno-żółta, a ona sama ma więcej śmiałości w targowaniu się z sąsiadami podczas cotygodniowej wymiany produktów. Po upływie czwartego miesiąca bluzka Szarej Kobiety rozkwitała nie tylko żółciami, ale też zieleniami, a miłość spływała z jej rąk na wszystko, czego się dotknęła. Dzieci i mąż Szarej Kobiety także zdawali się nabierać kolorów i rozkwitać. Minął piąty miesiąc a na szyi Szarej Kobiety pojawił się błękitny naszyjnik i słowa same zaczęły się układać w piękne opowieści, których inni słuchali z zapartym tchem. Gdy minął miesiąc szósty Szara Kobieta odkryła, ze nosi w sobie przeczucia – przeczucia, które pozwalają jej wybrać najlepsze zboże na targu i najlepsze zioła na choroby najbliższych. A na czole pojawiła się ciemnoniebieska opaska spinająca włosy. Wkrótce minął miesiąc siódmy i Szara Kobieta zorientowała się, że nie jest już szarą kobietą, jest Kobietą Tęczową, rozkwitającą, z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Poszła więc do uzdrowicielki ze słojami pełnymi drogocennego miodu, dziękując jej za kolorowe, niby zwyczajne kulki, które pozwoliły jej stać się Pełnią.

[separator type=”thin”]

A teraz trochę konkretów – CZYM SĄ TE TAJEMNICZE CZAKRY?

Na początku XX wieku, Albert Einstein potwierdził to, o czym jogini i szamani wiedzieli już do dawna – WSZYSTKO JEST ENERGIĄ – Ja, Ty, szklanka wody, z której być może właśnie pijesz, krzesło, na którym właśnie siedzisz, Twój dom i nasza planeta. Wszystko, co wydaje Ci się bardzo stabilne i namacalne jest stworzone z atomów, atomy z protonów, elektronów i neutronów – a one są po prostu kłębkami wibrującej energii.

Moje i Twoje ciało oprócz tych bardzo namacalnych systemów, jak np. układ krwionośny, oddechowy czy rozrodczy posiada także układ energetyczny – układ, poprzez który przepływa energia – w jodze nazywana PRANĄ, a w medycynie chińskiej nazywana Chi.

System energetyczny w naszym ciele składa się z sieci kanalików (w jodze nazywanych “nadi”, w medycynie chińskiej “meridianami”) poprzez które przepływa energia oraz z głównych centrów energetycznych nazywanych czakrami. W filozofii jogicznej wyróżnia się 7 głównych czakr, które będę Wam przybliżać w serii artykułów przez najbliższe miesiące.

Słowo „Czakra” oznacza „wir”, „okrąg”, „koło”. Czakry to centra energetyczne, swego rodzaju wiry energii umieszczone wzdłuż kręgosłupa – począwszy od kości ogonowej/dna miednicy aż po czubek głowy. Czakry znajdują się zarówno z przodu jak i z tyłu ciała i są połączone kanałem głównym. Możecie sobie ten kanał główny wyobrazić jako autostradę biegnącą przez środek ciała. Każda z czakr jest miastem położonym wzdłuż autostrady. Każde miasto/czakra jest wyspecjalizowane w produkcji/przetwarzaniu jakiejś konkretnej energii/emocji czy sytuacji życiowych, co zostało w skrócie zilustrowane poniżej.

Czakry Symbolizm Kobieta Uskrzydlona FemiJoga

Autostrada ta biegnie w dwóch kierunkach:

 • w górę, począwszy od dna miednicy aż po czubek głowy, jest to tzw. ruch wznoszący, prowadzący od wszystkiego, co ziemskie i cielesne aż po transcendencję, czyli świadomość jedności z Siłą Wyższą, Bogiem, Wszechświatem..

 • w dół, od czubka głowy aż po dno miednicy, jest to ruch prowadzący od myśli do manifestacji danej myśli w świecie rzeczywistym, czyli np. pojawia się pomysł: ZBUDUJEMY DOM, a następnie przez kolejne czakry pomysł ten jest procesowany – tworzymy plan, mówimy o nim innym ludziom, włączamy inne osoby do projektu, odnajdujemy w sobie wolę i siłę do realizacji projektu, poddajemy się biegowi wydarzeń, które wspierają nas w budowie domu, aż w końcu powstaje dom. I tak właśnie przeszłyśmy od czakry korony aż do czakry podstawy.

Zadaniem czakr jest rozprowadzanie naszej siły życiowej, tzw. Prany, a więc można je porównać do mikro elektrowni zasilających nasze ciało. Żadna z czakr nie istnieje w odosobnieniu – tworzą one skomplikowany i sprawnie działający system zawiadujący naszym ciałem i życiem. Stopień zdrowia i otwarcia każdej z czakr ma bezpośredni wpływ na nasze postrzeganie, uczucia, wybory, sukcesy zawodowe i stosunki międzyludzkie. Jeżeli np. czakra podstawy nie funkcjonuje prawidłowo wtedy pojawiają się problemy z otyłością, czy finansami. Z kolei druga czakra wpływa na naszą seksualność, kreatywność czy pasję życiową.

Każda z czakr jest odpowiedzialna za radzenie sobie z konkretnymi sytuacjami życiowymi, myślami, schematami działania czy emocjami. Każdej z czakr przypisany jest szereg symboli, m. in. kwiat lotosu z określoną liczbą płatków. Każda ma swój kolor, zmysł, żywioł i Archetyp. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na ilustracji “Czakry i ich Symbolika”, oraz w nadchodzących artykułach. W nich więcej o sposobach leczenia/harmonizowania czakr, min. praca z kolorami, olejkami, czy kryształami. Przykłady możecie zobaczyć na ilustracji poniżej.

Na dzisiaj to tyle 🙂 Jeżeli zainteresował Was temat czakr, zachęcam do dyskusji i komentowania. Na wszystkie komentarze będę odpowiadać i tworzyć kolejne artykuły pod kątem tego, co Was interesuje. Do napisania 🙂

Czakry Zapachy Kryształy Kobieta Uskrzydlona FemiJoga

„Jeśli na arenie każdej z czakr pogodzimy świadome i nieświadome emocje, wywoła to przepływ energii i stworzy osobowość, w której człowiek jest spójny i niepokonany, posiada swoje uświadomione cele.”

– Yogi Bhajan

[separator type=”space”] indygo-divider-800

Interesuje Cię tematyka czakr i chciałabyś rozpocząć pracę ze swoją energią?

Tworzę dla Ciebie dwa cykle medytacji. Cykl pierwszy: “Odzyskaj spokój i wewnętrzną radość”. Cykl drugi: “Medytacje harmonizujące czakry”. Medytacje będą dostępne w formie plików “.mp3” do pobrania, więc będziesz mogła cieszyć się płynącymi z nich korzyściami w dowolnym miejscu i czasie 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na listę VIP!

(i odbierz swoją zniżkę i bonusy 🙂 )

Lista VIP ma charakter informacyjny i nie zobowiązuje do zakupów.

[separator type=”space”]

indygo-divider-800

3 Comments

 • Piękna opowieść. Żeby to było takie proste – najeść się kulek od Wiedźmy i przemienić się w Tęczową Kobietę 🙂

  • FemiJoga Kobieta Uskrzydlona says:

   Witaj Wiola, bardzo dziękuję! 🙂 Wiesz trzeba jeść jedna kulkę dziennie przez 7 miesięcy i nie można żadnej ominąć – wymaga to dość sporej dyscypliny 🙂 bardzo podobnie wygląda praca nad harmonizowaniem czakr – wymaga systematyczności 🙂 Przy codziennej, dobrze rozplanowanej pracy, nawet 15-30 min dziennie, dzieją się cuda!
   A bajka, jak każda bajka, jest tak napisana, aby rozbudzać pewne podświadome pragnienia czy wzorce. Cieszę się, że poruszyła w Tobie pewne struny. Pięknego dnia Ci życzę.

Leave a Reply